apple-iphone-15in-pil-omrunu-iki-katina-cikartti-dqx6pMNd.jpg

Apple, iPhone 15’in pil ömrünü iki katına çıkarttı

Apple, şaşırtan bir karar alarak iPhone 15’in pil ömrünü güncelledi. Şirket yaptığı açıklamada, en yeni iPhone’larının rastgele bir yeni donanım yahut yazılım güncellemesi olmaksızın 1.000 döngüden sonra özgün şarj kapasitelerinin hala yüzde 80’ini koruyabileceğini söyledi. Bu değişiklik, telefonların pil ömrü için bir derecelendirme yapacak olan yeni AB düzenlemelerine yetişmesiyse büyük tesadüf oldu. iPhone 15’ler artık Avrupa pazarında rakip telefonlara nazaran pil ömrü avantajı da sunmuş olacak.

Bugüne kadar Apple’ın çevrimiçi takviye dokümanlarında iPhone pillerinin 500 döngüden sonra özgün tam şarjlarının yüzde 80’ini koruduğu belirtiliyordu. Lakin şirket 2023 akıllı telefonlarında – iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max – yaptığı uzun testlerden sonra bu pil ömrünü 1.000 döngüye çıkarmanın mümkün olduğunu tespit etti ve gerekli güncellemeleri yaptı.

Apple, testlerin pillerin belli şartlar altında 1.000 sefer şarj edilip boşaltılmasını ve yaygın kullanımları yansıtan bir dizi testi içerdiğini söylüyor. Rastgele bir fizikî ya da yazılımsal değişiklik olmadan kestirimin nasıl iki katına çıktığı konusunda ise şirket, yükseltmeyi pil bileşenlerinde ve iOS güç idaresinde yapılan daima iyileştirmelere bağlıyor.

Apple’ın pil sabıkası

Comments are closed.