apple-inadindan-sonunda-vazgecti-app-storeda-emulator-devri-basladi-n22tniYf.jpg

Apple inadından sonunda vazgeçti! App Store’da emülatör devri başladı

Apple‘ın öteki akıllı telefon üreticilerine kıyasla daha katı kuralları olduğu aşikar. Bununla birlikte kullanıcı tarafından ne kadar reaksiyon gelirse gelsin üçüncü taraf mağazalarına ve uygulamalarına müsaade vermemesi üzere kendi planlarından sapmadan ilerleyen bir siyasetle faaliyetlerini sürdürüyor.

Ancak bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Çünkü marka son periyotta App Store‘daki eleştirilen katı siyasetlerini gevşeterek AB maddelerine ayak uydurmaya başladı. Bunun yeni bir örneği ise emülatörler. Son gelen bilgiler bu üzere yazılımların şirketin uygulama mağazasında görünmeye başladığı tarafında.

App Store’da emülatör devri başladı

Apple Insider tarafından paylaşılan son bilgiye nazaran Apple’ın AB’nin Dijital Piyasalar Yasası’na (DMA) ayak uydurmasının akabinde App Store’da emülatörlerin yolu açıldı. Apple’ın App Store inceleme sürecinden geçen ve indirmeye sunulan emülatörlerden birisinin Emu64 XL olduğu belirtiliyor.


Emu64 XL

Android tarafında da kullanılan Emu64 XL temelde Commodore 64 emülatörü ve iOS 11 ve iPadOS 11 üzeri cihazlarda düzgün bir biçimde çalışabiliyor. Bununla birlikte macOS 11.0 yahut sonraki sürümleri çalıştıran Mac modelleriyle de uyumlu olduğu söz ediliyor.

Şirketin uygulama mağazasına eklenen bir öteki emülatör ise iGBA diyebiliriz. Bu bir Gameboy Advance ve Gameboy Color emülatörü olarak biliniyor ve teze nazaran bu platformların oyunlarını kapsamlı özelleştirme seçenekleriyle oynatabiliyor. Bu da iOS 12 ve iPadOS 12 sürümlerini çalıştırabilen iPhone ve iPad’lerin yanı sıra Apple Vision Pro ve M1 Mac’lerde çalışabiliyor.

Yukarıda belirtilen her iki uygulama da fiyatsız olarak indirilebiliyor ve rastgele bir uygulama içi satın alma gerektirmeden kullanılabiliyor.

Siz Apple’ın App Store’da emülatörlere müsaade verme kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.