apple-avrupada-fotograflar-uygulamasini-silmeye-musaade-vermek-zorunda-kalabilir-CNpInBJl.jpg

Apple, Avrupa’da “Fotoğraflar” Uygulamasını Silmeye Müsaade Vermek Zorunda Kalabilir

Apple’ın başı, son vakitlerde Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) nedeniyle çok ağrıyordu. Teknoloji devi, bu yasa doğrultusunda Avrupa’da App Store’u üçüncü taraf platformlara açmıştı. Öte yandan Safari ve iOS’te de değerli değişikliklere gidilmişti.

Bugün ise AB’nin Apple’ı bir şeye daha zorlayabileceği ortaya çıktı. AB’nin rekabet tarafının başında bulunan Margherete Vestager’in açıklamalarına dayanan bu ihtimal, iOS’in baştan aşağı değiştirilmesine neden olabilir.

Apple, Avrupa’daki kullanıcıların “Fotoğraflar” uygulamasını silmesine müsaade vermek zorunda kalabilir

Vestager, açıklamasında şirketlerin DMA kapsamındaki zorunluluklarına değindi. Burada bahsettiği şeylerden biri de uygulamaların kolayca kaldırılmasını ve varsayılan ayaların değiştirilmesini sağlama yükümlülüğüydü. Lakin Apple’ın, Fotoğraflar üzere birçok uygulamaların kaldırmaya müsaade vermediğine dikkat çekti.

Bu açıklama, yakında Apple’ın bir değişiklik yaparak Avrupa’daki kullanıcılara “Fotoğraflar” uygulamasını silmeye müsaade vermek zorunda kalabileceğini gösteriyor. Husus hakkında şimdi kesin bir gelişme olmadığını, Vestager’in açıklamasına dayanan bir ihtimal olduğunu belirtelim.

Tabii ki bu, iOS’in baştan aşağı değiştirilmesine neden olabilecek bir durum. Fotoğraflar, tüm iOS sistemine entegre edilen, fotoğrafların sistem seviyesindeki arayüzü. Yani varsayılan uygulama olmaktan çıkarmak ve üçüncü taraf uygulamalara bu müsaadesi vermek çok zorlayıcı olabilir ve büyük değişiklikler gerektirebilir.

Bunun dışında güvenlik konusunda da soru işaretleri doğurabilir. Apple, geçmişte kimi meseleler yaşansa da fotoğrafları muhafaza konusunda önemli ataklar yapan bir şirket. Hâlihazırda üçüncü taraf bir uygulamanın erişmesine imkan tanıyor. İstersek muhakkak fotoğrafları, istersek de hepsine erişim müsaadesi verebiliyoruz. Lakin üçüncü taraf bir uygulamanın büsbütün Fotoğraflar uygulamasını devralması biraz riskli olabilir.

Apple’ın DMA nedeniyle Avrupa’da şimdiye kadar yaptığı değişiklikler için:

Comments are closed.