samsungun-rahat-rahat-nefes-almamizi-saglayacak-akilli-maskeleri-ortaya-cikti-T3Jncer2.jpg

Samsung’un Rahat Rahat Nefes Almamızı Sağlayacak Akıllı Maskeleri Ortaya Çıktı

Akıllı maskeler pek yeni bir teknoloji değil ve pandemi vaktinden bu yana havayı filtreleyen çeşitli eserler karşımıza çıktı. Samsung ise yeni akıllı maskesi ile solunan hava kalitesini artırırken pazarda da liderliği almayı hedefliyor üzere gözüküyor. Güney Koreli devin geliştirdiği maskenin patentleri bize mümkün özellikleri hakkında da bilgi veriyor. 

Çipli sensörlü maske

Patentlerdeki çizimlere baktığımızda, dış katmanın altında bir çip, birkaç kat filtre ve bol ölçüde da sensör bulunduğu göze çarpıyor. Maske üzerinde ayrıyeten bir fan ve batarya da bulunuyor. Maskeyle birlikte gelen uygulama ise fanın dönme suratı, batarya durumu, ne kadar pak hava aldığınız, ne kadar müddettir maskeyi taktığınız mevzularında bilgiler veriyor. 

Maskenin çalışma prensibi ise epeyce kolay. Maskenin üzerinde MA-60, MA-80 yahut MA-94 gibi filtreler bulunuyor ve bu filtreler, solunan havayı temizlemek için kullanılıyor. Maskenin yan taraflarında bulunan sensörler ise filtrelerin paklığını denetim ediyor. Fan ise soluk almayı kolaylaştırmak için kullanılıyor. Toplanan bilgileri pahalandıran işlemci ise otomatik olarak maskeyi yönlendiriyor. 

Maskenin içindeki filtreler de farklı renklere sahip ve bu renk farklarına nazaran sensörler filtre katmanlarını ayırabiliyor. Katmanlar temizse maske yavaş çalışıyor ve batarya tasarrufu sağlıyor. Kirlenme oranı arttıkça fanın dönüş suratı da artıyor. 

Aslında bu maske için geçen yılın sonlarında Samsung bir patent almıştı lakin ABD Patent Ofisi’nden bu kadar ayrıntılı bir patent alınması, yakın vakitte maskeyi görme ihtimalimizi arttırıyor. 

Comments are closed.