apple-apple-watchu-cankurtarana-donusturecek-bir-patent-aldi-tObRKLLa.jpg

Apple, Apple Watch’u “Cankurtaran”a Dönüştürecek Bir Patent Aldı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, akıllı saatleriyle ilgili dikkat çeken bir patent aldı. Bu patent bir gün Apple Watch’lara gelirse bu aygıtlar boğulmalara karşı önemli bir silah hâline gelebilir. Pekala Apple’ın yeni patenti, tam olarak nasıl çalışacak?

Apple Watch’un SOS özelliği, aslında hâlihazırda olası kazaları tespit edebiliyor. Yeni patent, bunu bir adım daha öteye taşıyor. Patente nazaran kullanıcı, yüzme bilip bilmediğini saate yazacak. Saatin sensörleri de bu girdiye nazaran çalışacak. Diyelim ki yüzme bilmeyen birisi, havuz yahut denizin derin bir noktasına indi. Bu türlü bir durumda Apple Watch devreye girecek.

Cankurtaranlara bile bilgi verilebilir

Patente nazaran Apple Watch, olağan dışı bir durum yaşanması hâlinde etraftaki aygıtlara uyarı vermeye başlayacak. Apple’a nazaran bu ihtar, cankurtaranların Apple Watch’una bile gönderilebilecek. Böylece SOS fonksiyonu, amatör yüzücünün hayatının kurtarılmasını sağlamış olacak. Apple, tüm sürecin otomatik olarak gerçekleşeceğini söylüyor.

Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki patenti alınan her teknoloji, son kullanıcıya ulaşmayabiliyor. Apple Watch için alınan yeni patent, bir gün kullanıcılara ulaşabilir. Yahut Apple, bunu hakikaten gerekli görmez ve özellik, tarihin tozlu raflarına karışabilir. Tüm bunu anlamak için bir müddet daha beklememiz gerekecek.

Comments are closed.