androidin-2024te-iosten-2-kat-daha-suratli-buyuyecegi-varsayim-ediliyor-A6RDWgx4.jpg

Android’in, 2024’te iOS’ten 2 Kat Daha Süratli Büyüyeceği Varsayım Ediliyor!

Geçtiğimiz gün, 2024’ün birinci çeyreğindeki akıllı telefon satışlarına ilişkin datalar yayımlanmıştı. Sevkiyatlarda, Samsung’un tekrar tepeye yerleşmesi dikkat çekerken Apple için ise işlerin pek düzgün gitmediği görülmüştü. O denli ki Apple’ın sevkiyatları, yılın birinci üç ayında %10’a yakın oranda düşmüştü.

Bu bilgilerin akabinde pazar araştırmalarıyla bilinen International Veri Corporation’dan kıymetli bir açıklama geldi. Şirketin Araştırma Yöneticisi Nabilla Pobal, Android ve iOS savaşının 2024 genelinde nasıl geçeceğine dair iddialarını paylaştı.

Android’in bu sene iOS’in 2 katı suratında büyüyeceği kestirim ediliyor

Pobal, CNN’e verdiği demeçte Android’in bu sene çok daha öne geçeceğini ve daha süratli büyüyeceğini varsayım ettiklerini aktardı. IDC’ye nazaran Android, bu yıl içinde iOS’in “iki katı hızında” büyüme görecek. Pobal, Android’in son birkaç yılda düşüş yaşadığını, bu yüzden büyümek için daha fazla alanının olduğunu söz etti.

Android’de bu türlü bir büyüme görülmesinin kestirim edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 16, muhtemelen çok büyük değişiklikler görmeyecek. Bu nedenle satışlarda önemli yükselmeler olmayabilir.

Tabii ki bunların hepsi tahmin. Şimdiden 2024 geneli için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Apple’ın yapay zekâyı iPhone’lara getirecek iOS 18 güncellemesi en azından yılın sonlarında bir değişiklik yaratabilir. Neler olacağını görmek için beklememiz gerekecek.

Samsung, 60,1 milyon satışla yılın birinci çeyreğinde %20,8 pazar payına ulaştı ve zirvedeye yerleşti. Apple ise 50 ,1 milyon satış gerçekleştirerek %17,3 pazar hissesinde kaldı. Bu ikiliyi 40,8 milyon satış yapan ve %14,1 pazar hissesine ulaşarak önemli büyüme kaydeden Xiaomi takip etti.

2024’te şu ana kadar en çok satan markalar hakkında ayrıntılı bilgi için:

Comments are closed.