android-15in-bu-ozelliklerinden-kimse-bahsetmedi-kxGQsVw1.jpg

Android 15’in bu özelliklerinden kimse bahsetmedi!

Google geçtiğimiz günlerde Android 15 Geliştirici Önizlemesi 1’i yayınlayarak yeni işletim sistemini erişime açtı. Birinci evrede makul Pixel modellerine sunulan bu paket, Android 15’te yer alacak özelliklere ön bakış imkanı sağlıyor. İşte Android 15’in göz gerisi edilen kamera ve güvenlik yükseltmeleri.

Android 15 ile gelecek kamera ve güvenlik özellikleri neler?

Android 15’in birinci geliştirici önizlemesi, işletim sistemine gelecek olan özellikleri gözler önüne serdi. Google; kullanıcı kapalılığını artıracak, geliştiriciler için kamera yeteneklerini genişletecek ve performansı artıracak birtakım özellikler sundu.

Gizlilik ve güvenlik tarafında Android 15, Google’ın en yeni Privacy Sandbox sürümünü içeriyor. Bilhassa internet tarayıcılarında reklam çerezlerini bitirmeyi amaçlayan bu özellik, kullanıcılar hakkında data toplanmasının sonlandırılmasına yardımcı olacak.

Güncelleme ayrıyeten uygulama evraklarını daha âlâ korumak için “FileIntegrityManager” aracına yeni API’ler ekliyor. Health Connect uygulaması ise beslenme ve fitness için yeni data tipleri kazandı. Bu da kullanıcı bilgilerinin sınıflandırılmasına yardımcı olacak.

Android 15 ile aygıtlardaki temel kamera özellikleri, geliştiriciler tarafından daha hassas formda denetim edilebilecek. Bu sayede uygulama geliştiricileri, yeni tecrübeler için kamera özelliklerinden faydalanabilecek.

Google ayrıyeten geliştiricilerin uygulama ve oyun performansını artırmak için GPU ve yapay zeka ünitesini (NPU) kullanmalarına yardımcı olacak araçlar da sunuyor. Termal, CPU ve GPU idaresi, Android Dinamik Performans Çerçevesi’nde yapılan değişikliklerle optimize edilecek.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için bedelli.

Comments are closed.