android-15-ile-telefonlara-gelmesi-beklenen-masaustu-modu-goruntulendi-video-Z2cOQyk1.jpg

Android 15 ile Telefonlara Gelmesi Beklenen “Masaüstü Modu” Görüntülendi [VİDEO]

Google’ın her Android güncellemesiyle birlikte birbirinden fonksiyonel özellikleri telefonlara getirdiğini görüyoruz. Bunlardan kimileri genel olarak akıllı telefon tecrübesini düzgünleştirirken kimileri da güvenlik üzere daha büyük ölçeklerde kendini gösteriyor. Öte yandan hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz yenilikler de mevcut.

Desktop Mode olarak bilinen Masaüstü modu, bunların en öne çıkanlarından. Android hayli esnek bir platform olduğundan, şirketler bu bahiste kendi denemelerini yapabiliyorlar. Örneğin Samsung’un DeX isimli platformu, masaüstü modu dendiğinde akla birinci gelen oluyor. 

Fakat Android 15, genel manada DeX’ten de verimli bir masaüstü tecrübesi sunacak üzere görünüyor.

Android 14’ün son beta sürümü, yani QPR3 Beta 2.1 sürümü, tanıtılması beklenen masasüstü moduna ne üzere değişiklikler yapıldığını gösteriyor. Uygulama pencerelerinin sol üst köşelerine dokunduğunuzda pencere yerleşimine yönelik 3 ayar çıkıyor. Bunlar sayesinde pencereyi tam ekran yapabiliyor, ekranın yarısını kaplayacak formda ayarlayabiliyor ve son olarak da standart olarak pencere formunda bırakabiliyoruz. Bunun haricinde pencerelerin boyutunu sol üst köşeden tutarak ayarlayabiliyorsunuz.

Masaüstüne emsal biçimde burada da uygulamaların pencere çubuğunda tam ekran yapma ve kapatma seçenekleri çıkıyor. Uygulama pencerelerini kenarlara taşıdığımızda, tıpkı Windows’da olduğu gibi ekran tertipleri görebiliyoruz.

Masaüstü modunun Android 15 ile geleceği söyleniyor. Tam olarak bir çıkış tarihi verilmemiş olsa da görüntüden gördüğümüz kadarıyla epeyce akıcı formda çalışıyor. Tanıtıldığı vakit ne kadar verimli olacağını göreceğiz.

Comments are closed.