ios-kullanicilarinin-ne-kadari-apple-music-yerine-spotifyi-tercih-ediyor-mKvx8F2N.jpg

iOS kullanıcılarının ne kadarı, Apple Music yerine Spotify’ı tercih ediyor?

Consumer Intelligence Research Partners’ın (CIRP) yeni bir raporu, Apple Music’in Spotify’a nazaran ne kadar tanınan olduğuna yönelik farklı bir bakış sağlıyor. Özel olarak iOS kullanıcılarına odaklanan bu rapor, ABD Adalet Bakanlığı’nın akıllı telefon pazarında yasa dışı inhisar sahibi olduğu savıyla Apple’a karşı açtığı son anti tröst davası düşünülürse bilhassa değişik bir ehemmiyete sahip. Bu dava, kısmen Apple’ın monopol gücünü Spotify üzere rakiplerin ziyanına kullandığını sav ediyor.

CIRP’nin bulgularına göreyse, iOS kullanıcılarının %41’i şu anda Apple Music aboneliğine sahip. Buna karşılık kullanıcıların yaklaşık %30’u Spotify abonelerinden oluyor. Pandora One da %10’luk kullanıcı tabanıyla üçüncü sırada. Diğer bir deyişle Spotify, Apple kullanıcıları ortasında epey sağlam bir pozisyonda bulunuyor. Bu da Apple’a yöneltilen tekelcilik savlarına kuşku düşürüyor.

Elbette Spotify, öbür pek çok büyük şirket üzere, Apple’ın App Store siyaseti hakkındaki kanılarını yıllardır açık bir formda eleştiriyor. Örneğin geçtiğimiz ay, AB’nin Apple’a kendi müzik hizmetini rakiplerine nazaran ön plana çıkarttığı teziyle 2 milyar dolar para cezası vermesini coşkuyla karşıladı. AB kararında, Apple’ın müzik alanındaki rekabeti boğduğu sav ediliyordu.

İlginç bir biçimde Apple, geçtiğimiz ay Spotify ile olan çekişmesini olağandışı formda coşkulu bir basın bülteni yayınladı. Apple, öbür şeylerin yanı sıra Spotify’ın Apple aygıtlarında 119 milyardan fazla defa indirildiğini yahut güncellendiğini belirtti ve bu biçimde kendini muhafazaya çalıştı: “Bugün Spotify, Avrupa’nın müzik akışı pazarında yüzde 56’lık bir hisseye sahip (en yakın rakibinin iki katından fazla) ve Apple’a, onları dünyanın en tanınmış markalarından biri haline getirmeye yardımcı olan hizmetler için hiçbir fiyat ödemiyor. Muvaffakiyetlerinin büyük bir kısmı App Store’un yanı sıra Spotify’ın uygulamalarını oluşturmak, güncellemek ve dünyanın dört bir yanındaki Apple kullanıcılarıyla paylaşmak için kullandığı tüm araç ve teknolojilerden kaynaklanıyor. Lakin bu fotoğrafın yalnızca bir kısmı zira dijital müzik pazarı Avrupa’da katiyen bir patlama yaşadı. Şirketler yeni müşteriler için rekabet ediyor. Tüketicilerin seçebileceği birçok seçenek var. Ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 160 milyon abone vardı – 2015’te 25 milyon olan abone sayısı, yıllık yüzde 27’lik şaşırtan bir büyüme oranıyla genişledi. Google, Amazon, Deezer, SoundCloud ve Apple üzere şirketler her gün müşteriler için rekabet ediyor fakat Spotify tepede yer alıyor.

CIRP raporu, Apple’ın yenilikçiliği boğduğu tarafındaki tezleri tartışmalı bir biçimde sorguladığı için farklı bir pozisyona sahip. Apple’ın kendi platformundaki müzik akışı uygulamalarında %50’lik bir pazar hissesine bile sahip olmamasından ötürü, iOS’ta epey makul bir pozisyona sahip üzere gözüken Spotify’ın savlarına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Comments are closed.