amdnin-zen-6-medusa-islemcisi-ekran-karti-periyodunu-kapatabilir-T9k8CGvt.jpg

AMD’nin Zen 6 “Medusa” işlemcisi, ekran kartı periyodunu kapatabilir

AMD’nin yeni jenerasyon “Medusa” işlemcisi şimdi piyasaya çıkmadı fakat hakkındaki gelişmeler, herkesi heyecanlandırıyor. Şimdi medyaya tanıtılmasına vakit olsa da yeni işlemcinin boyutu epeyce büyük olacak. İşlemcinin CPU tarafında Zen 6 CPU çekirdeği ve iGPU tarafındaysa RDNA 5 GPU çekirdeği bulunurken, daha gelişmiş bileşenlere yer açmak için RDNA 4’ten büsbütün vazgeçildiği tez ediliyor.

2026’da piyasaya çıkacak işlemci için söylentilere temkinle yaklaşmak lazım zira 2024’ün ortasında piyasaya sürülmesi beklenen Ryzen 8000 serisi işlemcilere güç verecek olan AMD Zen 5’in, işlemcilere nasıl bir güç sağlayacağını bile tam olarak bilmiyoruz ve bu sürüme yalnızca aylar var. İki yıl sonra işlerin nasıl şekilleneceğini kestirim etmek kolay değil.

Yine de AMD’nin AM5 platformuna “2025+” yılına kadar bağlılığını belirtmesine dayanarak spekülasyon yapabileceğimiz kimi şeyler var. AMD Medusa muhtemelen AM5 platformu için son masaüstü işlemcisi olacak ve CPU şişe ağızı sıkıntısını azaltmak için Intel’in çiplerine aslında entegre ettiği 2.5D çip orta ilişkisiyle gelecek.

AMD, Medusa’yla oyun için ekran kartı zorunluluğunu bitirecek

RDNA 5 GPU çekirdeklerinin dahil edilmesiyle AMD Medusa’ya olabildiğince fazla güç yüklemek istiyor üzere görünüyor çünkü AMD’nin RDNA 4 ile grafik mimarisi segmentine girmeyeceği, bu alanı Nvidia’ya bırakacağı biliniyordu. Şirket bunun yerine yeni işlemcilerinde daha ana akım tüketicilere ve oyun segmentlerine odaklanacaktı.

Ancak RDNA 5 ile bu durum değişecek üzere. AMD yine tüm segmentlerde argüman sahibi olup rekabete girmek istiyor olabilir.

RDNA 5’in ana akım bir Ryzen işlemciye mümkün dahil edilmesi oyun severler için istikrarları değiştirecek bir gelişme zira birçok insan, bilhassa 1080p ve 1440p üzere daha düşük çözünürlüklerde PC oyunları oynamak isteyenler artık en yeterli grafik kartlarından birini satın almak zorunda kalmayacak, CPU ile oyunu rahatça çalıştırabilecekler. Bu da Nvidia’ya vurulan önemli bir tokat olabilir zira AMD’nin atılımına Intel de yanıt verince, konutunda 4K – 8K monitörü olmayan ve 1440p’de oyu oynamayı çok kâfi bulan yüz milyonlarca PC kullanıcısı için harici ekran kartı bir mecburilik olmaktan çıkabilir.

AMD’nin son 8000G serisi yongalarının şaşırtan gücü göz önüne alındığında, bu yeni jenerasyon Zen 6 işlemciler, ekonomik PC oyun sahnesinde kartları tekrar dağıtacak üzere görünüyor.

Comments are closed.