almanya-20-yilin-akabinde-windowsu-siliyor-iste-sebebi-e5dGjima.jpg

Almanya, 20 yılın akabinde Windows’u siliyor! İşte sebebi

Microsoft, Windows işletim sistemini ferdî bilgisayarlardan kurumsal tahlillere kadar birçok muhtaçlığa yönelik geliştiriyor. Lakin Almanya’daki bir eyalet, açık kaynaklı yazılımları desteklemek için Windows yerine Linux kullanacağını açıkladı.

Bu Almanya eyaleti Windows yerine Linux kullanacak

Almanya’daki Schleswig-Holstein eyaleti, hükümete ilişkin on binlerce sistemi Windows’tan Linux’a taşıyacağını açıkladı. Bu duyuru, eyaletin daha evvel Microsoft Office yerine açık kaynaklı LibreOffice’e geçme kararını takip ediyor.

Schleswig-Holstein birinci olarak 2021 yılında, LibreOffice’i iki yıl boyunca test etti. Akabinde 2026 yılına kadar 25 bin bilgisayarda Office yerine LibreOffice kullanacağını duyurdu. Eyalet idaresi LibreOffice pilot uygulamasını muvaffakiyetle tamamladığını söyledi. Bu kapsamda da açık kaynaklı tahlilleri genişletiyor.

Eyalet Yöneticisi Daniel Gunther, eyalette kullanılan tüm hükümeti sistemlerinde Linux işletim sistemine geçiş yapacağını söyledi. Bu karar aslında eyalet idaresindeki yaklaşık 30 bin çalışanın açık kaynaklı sistemlere geçeceği manasına geliyor.

Hükümet, geçişi desteklemek için bir eğitim programı da sağlıyor. Bu program kapsamında çalışanlara Linux kullanılması öğretilecek. Ayrıyeten Windows bilgisayarların da Linux’a geçişi sağlanacak.

Eyalet bilgisayarların çoğunluğu Linux’a geçirilecek olsa da, kimi sistemlerin açık kaynak alternatifler ile değiştirilemeyecek özel yazılımlara sahip olduğunu söyledi. Bu yüzden bilgisayarların bir kısmı Windows kullanmaya da devam edecek.

Linux ve LibreOffice’in yanı sıra Schleswig-Holstein; Nextcloud, Open-Xchange ve Mozilla Thunderbird üzere açık kaynaklı yazılımlara geçişi sürdüreceğini açıkladı.

Comments are closed.