akilli-saati-konsol-koluna-baglayarak-tasinabilir-oyun-konsolu-yaptilar-video-XuhiKVm9.jpg

Akıllı Saati Konsol Koluna Bağlayarak Taşınabilir Oyun Konsolu Yaptılar [Video]

Bir Reddit kullanıcısı, Android işletim sistemine sahip bir Apple Watch Ultra klonu ile bir oyun kolunu birleştirerek kendi taşınabilir oyun konsolunu üretti. Bu konsolun başka el konsollarından daha ucuz ya da daha gelişmiş olup olmadığı tartışılır fakat hayli dikkat alımlı olduğu kesin. 

Konsolun üretiminde bir klon akıllı saat kullanılmış olması da şaşırtan değil. Apple akıllı saate bu biçimde bir süreç uygulansa bile tıpkı sonucu almak pek mümkün değildi. Cupertino merkezli teknoloji devi daha evvel emülatörlere müsaade vermediği için ilişkiler yapılsa bile oyun çalıştırılamayacaktı. 

Bir emülatör ile oyun konsolu keyfi

Videoda gördüğümüz üzere DualSense gibisi bu kumandaya akıllı saat eklenmiş ve sonrasında da My Boy! GBA (GameBoy Advanced) emülatörü ile oyunlar oynanmaya başlandı. Hatta emülatörde Castlevania – Aria of Sorrow’un oynandığı da göze çarptı. My Boy! GBA ile pek çok Mario oyunu, Pokemon oyunları, Meteroid, Final Fantasy üzere tanınan serilerden birtakım oyunlar oynanabiliyor. 

Sonuç ise, kullanılan eserler görece yeni olmasına karşın oldukça retro ve nostaljik bir konsol oldu. Akıllı telefonlarda oyun oynanmaya başladığından bu yana ekranlara taşınan denetimler yerine daha ergonomik, daha küçük ekran kullanılan konsollar ülkemizde bilhassa 1980’lerde ve 1990’larda hayli popülerdi. Emülatör oyunlarının da yükle o devirlerin oyunları olması, konsola garip bir retro-fütüristik hava vermiş üzere gözüküyor. 

Comments are closed.