abdde-tiktok-yasagi-meclisten-gecti-bidenin-imzasi-tiktoku-yasaklamaya-yetecek-IStmGxgb.jpg

ABD’de “TikTok Yasağı” Meclisten Geçti: Biden’ın İmzası TikTok’u Yasaklamaya Yetecek

Son devirde hem ABD’de hem AB’de hem de Birleşik Krallık’ta kanun yapıcılar, büyük firmaların pazar dominasyonları oluşturmalarına karşı kararlar alıyor. Bu kararlar uygulamaları öteki firmaların erişimine açık hâle getirmeyi ve büyük firmaları daha küçük departmanlara ayırmayı içerebiliyor. Son olarak ABD’de senato, TikTok’un sahibi ByteDance’ın platformu ayırmaması hâlinde TikTok’u yasaklamasını sağlayacak olan maddeyi onadı. 

Daha evvelki yasa teklifi 352 evet oyuna karşılık 65 hayır oyuyla kabul edilmişti lakin sonrasında tasarının kanunlaşma süreci epey uzamıştı. Yeni yasa teklifi ise Rusya üzere ülkelere karşı Ukrayna’ya sağlanacak olan yardımla ilgili yasa tasarısı ile birlikte değerlendirildi. Bu yasa teklifi ise 360 evet oyuna karşılık 58 hayır oyuyla ABD Senatosundan geçmiş oldu. 

Bu kez daha süratli karar alınabilir

Yeni yasanın içeriğinde Rusya’ya karşı Ukrayna’ya yapılacak yardımlar ve İsrail’e verilecek dayanaklar üzere bahisleri kapsayan düzenlemeler de yer alıyor. Bu yasaya TikTok’un da dahil edilmesinin sebebi ise ABD’li siyasetçilere nazaran ByteDance’in Çin Hükûmeti ile iş birliği içerisinde olması, hatta Çin Komünist Partisi tarafından denetim edilmesi. 

Biden’ın imzası sonrasında ByteDance, TikTok’u satmak için bir yıllık bir mühlete sahip olacak. Birinci olarak dokuz aylık bir müddet verilecek olan ByteDance’ın bir satış mutabakatı sürecinde olması durumunda ABD Başkanı Biden, süreci 3 ay daha uzatabilecek. Aksi hâlde ise TikTok yasaklanacak.

Bir değişiklik olmaması durumunda bu yasa tasarısı Joe Biden’a gönderilecek. Biden’ın daha evvel de TikTok için bir düzenleme teklifi gelirse imzalayacağını söylediğini hatırlatalım. 

Comments are closed.