2024un-en-duzgun-strateji-oyunlari-birbirinden-yeterli-8-oyunu-listeledik-VcXuW9Tz.png

2024’ün en düzgün strateji oyunları! Birbirinden yeterli 8 oyunu listeledik

İçindekiler

  1. 1. Homeworld: Deserts of Kharak
  2. 2. Total War: Warhammer 3
  3. 3. Civilization 6
  4. 4. Age of Wonders: Planet Fall
  5. 5. Starship Troopers: Terran Command
  6. 6. Dune: Spice Wars
  7. 7. Into The Breach
  8. 8. Last Train Home

Strateji oyunları, vakit geçse de cazibesini kaybetmeyen oyunlardır zira grafik çekiciliğinden öte oyuncuya yaşattığı zihinsel zorlamayla kendini sevdirir. Hasebiyle güzel bir strateji oyununu, onlarca yıl sonra bile tekrar oynamak isteyebilirsiniz. İşte o oyunlardan kimilerini sizin için listeledik.

1. Homeworld: Deserts of Kharak

Homeworld 3, 2024’te piyasaya çıkıyor ve hatta gün sayıyor olabilir ancak Homeworld serisinin en çarpıcı oyunu, sürpriz bir formda ortaya çıkan Deserts of Kharak diyebiliriz. Bu oyunda aslında birinci Homeworld oyununun öncesinde, “ana gemi”yi keşfetme hikayesini oynuyoruz.

Kharak gezegeninin yerlileri, dev çöllerden gelen garip bir sinyali keşfetmek için uzun bir seyahate çıkıyor ve birbirleriyle savaşıyorlar.

2. Total War: Warhammer 3

Total War: Warhammer 2’nin büyük olduğunu düşünüyorsanız, Total War: Warhammer 3’ün ölçeği sizi şaşkınlığa uğratabilir. Aslında bu oyunu şahane yapan ayrıntılardan biri masaüstü oyunun 15 temel ırkını da dudak uçuklatan görsellerle hayata geçiriyor olması.

Yaklaşık beş saat süren tutorial vazifeleri bile başlı başına bir oyun. Fakat bu sırada yeni oyuncular, Warhammer dünyasını ayrıntılıca öğrenme imkanı buluyor. Gerçi biz sizi tekrar de uyaralım, yıllar boyunca üzerinde çalışsanız bile Warhammer kozmosunu tam manasıyla çözmeniz çok sıkıntı zira tam 41 yaşına giren bu cihan için o kadar çok ve sık içerik üretimi yapıldı ki, her ayrıntıya hakim olan birinin olduğunu düşünmek çok güç. Bu cihan için ekseriyetle elinize kitap alıp incelemek istediğiniz devir hakkında yapılan araştırmaları okumanız gerekiyor ki, evet Warhammer kainatı hakkında cilt cilt araştırma kitapları var.

3. Civilization 6

Hangi çağdaş Civilization oyununun daha düzgün olduğu konusunda pek çok tartışma bulabilirsiniz, Civ 5 mi Civ 6 mı? Lakin Gathering Storm genişleme paketinin yayınlanmasıyla birlikte serinin bu altıncı oyunu nihayet kayda bedel olağanüstü bir strateji oyunu olmayı başardı. Bu tıp oyunları bağımlılık haline getiren “bir çeşit daha” ülküsünü hala özetler nitelikte olan Civilization 6, dünyayı etrafınızda canlandırmak için çok daha fazla mekanik sunuyor.

Mesele yalnızca şu uygarlığa laf sokmak ya da bu uygarlığa savaş ilan etmek değil, dünyayı nasıl etkilediğinize ve amaçlarınız doğrultusunda nasıl çalıştığınıza dikkat etmeniz gerekiyor, ki oyunda bu maksatlar çok çeşitli. Oyun özet olarak, bildiğiniz Civilization formülünü, çok daha çarpıcı grafikler ve çok daha varlıklı içerikle buluşturuyor.

4. Age of Wonders: Planet Fall

Çok sevilen Age of Wonders serisinin sürpriz yaparak bilimkurgu temasıyla çıkan 4. oyunu, çok katmanlı bir strateji oyunu sunuyor. Aslında bir filoyu yönettiğiniz oyunda, farklı gezegenlere gidip oralarda üsler kurarak gezegenleri fethetmeniz yahut gezegendeki tüm güçleri size biat eder hale getirmeniz gerekiyor. elbette her fethettiğiniz gezegen size sonraki fetihte kullanışlı avantajlar sağlıyor.

Detaylı ve derin bir oyun olan Planet Fall’da hem stratejik kararlar alırken de savaşan ünitelerinizi taktik haritada yönlendirmek durumundasınız.

5. Starship Troopers: Terran Command

Aslında birçok insan Starship Troopers’ı, 90’lı yapılan ve garip bir mizah anlayışına sahip sinema sinemasından hatırlar lakin Starship Troopers 1950’li yıllarda yazılmış ve gelecekteki faşist askeri idarelerin galaksiyi kolonileştirmek isterken amansız bir böcek ırkıyla müsabakasını ve verdikleri savaşı anlatan bir romandır. Bu romanın ismi tanınan kültürde çok duyulmamış olsa da, o romandan etkilenen insanların 1980’lerde emsal bir “evren konsepti” olan Warhammer 40K hayali kozmosunu yarattığını ve WH40K’nın da son 40 yılda on milyonlarca fanatik takipçi edindiğini, kitap, masa üstü oyun ve bilgisayar oyunlarının yüz milyonlarca sefer satıldığını biliyoruz.

İşte Starship Troopers da son yıllarda tekrar tanınan olmaya başladı ve bu kozmosu anlatan başarılı oyunlardan biri de, Starship Troopers: Terran Command. RTS çeşidindeki oyun tıpkı vakitte RTS alanında da uzun vakittir oluşa boşluğu doldurmasıyla beğeni topladı.

6. Dune: Spice Wars

Dünya klasikleri ortasına giren Dune romanından uyarlanan görüntü oyunu, dev solucanların gübrelerinden galaksiler ortası seyahat etmek için gereken yakıtı üreten geleceğin insanlarının bu gübre için verdiği savaşı anlatıyor.

Şu sıralar Xbox Game Pass ile fiyatsız de oynanabilen oyun, sürükleyici ve ayrıntılı bir strateji oyunu olarak oyun kütüphanenizde yer almalı.

7. Into The Breach

Roguelike çeşidinde, sonsuz oynanabilirliğe sahip, random olarak üretilen haritalar üzerinde geçen bilimkurgu temalı bu strateji oyunu, yıllar geçse de hayranlar kazanmaya devam ediyor.

Zekice tasarlanmış oyunda çok güçlü robotik savaş makinelerini yönetiyorsunuz ve dünyayı işgal etmeye çalışan hadsiz uzaylılarla günlerini gösteriyorsunuz.

8. Last Train Home

Gerçek bir hikayeden alınan oyunda, 2. Dünya Savaşı’nın sonunda barış ilan edildikten sonra Rusya’daki cepheden, Çekoslavakya’ya dönmeye çalışan Çekoslavak özel kuvvetlerinin hikayesini izliyorsunuz. Fakat bu dönüş yolu biraz zahmetli zira Rus ordusu balkanları işgal etmeye giriştiği için kahramanlarımız Rusya’dan Çekoslavakya’ya direkt değil, Rusya’nın öbür ucuna giderek, Japon denizinden hareket eden gemilerle Avrupa’ya varmayı tercih ediyorlar ve oraya kadar gidebilmek için tüm Rusya’yı trenle geçmek zorundalar.

Yol boyunca da Kızıl Ordu’daki yozlaşmış birtakım subaylar peşlerine düşüyor ve maceralı bir seyahat başlıyor. Oyun boyunca bir yandan treninizi güçlendirmeli, zırhlarla kuşatmalı, silahlandırmalı, bi yandan askerlerinizi eğitip geliştirmelisiniz. Son yıllarda piyasaya çıkmış en çarpıcı oyunlardan biri olarak Last Train Home, dikkatinizi hak ediyor.

Comments are closed.