yeni-arastirmada-degisen-bir-sey-yok-iphone-androidi-tekrar-ezip-gecti-FTZeqHeh.jpg

Yeni araştırmada değişen bir şey yok: iPhone, Android’i tekrar ezip geçti

Piper Sandler, gençlerin çeşitli eserlere yönelik tercihlerini tahlil eden, yılda iki defa düzenlenen Taking Stock With Teens çalışmasının yeni bir sürümünü yayınladı. Çalışmada, harcama alışkanlıklarının yanı sıra yıllık eğilimler de inceleniyor.

Araştırmanın Nisan 2024 sayısı, esasen bilinen bir durumu doğruluyor ve gençlerin çok büyük bir çoğunlukla Android yerine iPhone’u tercih ettiklerini gösteriyor. İştirakçilerin %85’inin iPhone sahibi olduğu düşünülürse, bu tercihin yakın bir rekabet olmadığı da rahatlıkla söylenebilir. Ayrıyeten görüşülenlerin %86’sı da bir sonraki telefonunun iPhone olmasını istediklerini belirtti.

Bulunan bilgiler, firmanın Ekim 2023 bulgularıyla da uyumlu gözüküyor. O sırada ankete katılanların %87’si iPhone kullanıcısı olduklarını söylerken, araştırmaya katılanların %88’i mevcut akıllı telefonlarını yenilerken bir iPhone istediklerini söylemişti.

Bu cins eğilimlerin ansızın değişmediği düşünülürse bulgular şaşırtan değil ve Android’de de bu kadar ani bir halde genç akıllı telefon kullanıcılarının tercihlerini etkileyecek çığır açıcı bir gelişme olmadı.

ChatGPT ve Gemini üzere üretken yapay zeka eserleri yavaş yavaş bilgi süreç için yeni norm haline geliyor. Galaxy S24 ve Pixel 8 üzere telefonlar aslında yerleşik yapay zeka özelliklerine sahip. iPhone tarafında ise telefonlar, iOS 18 aracılığıyla yerleşik genAI özelliklerine sahip olacak.

Çok geçmeden öne çıkan tüm telefonlar tıpkı özelliklere kavuşacağı için, bu ufak vakit aralığı daha fazla gencin Google’ın işletim sistemine yönelmesini sağlayacak büyük bir değişiklik olmadığı manasına geliyor.

Peki ya Apple Watch?

Anket ayrıyeten gençlerin %34’ünün Apple Watch kullandığını da söylüyor. Bu durum da Ekim ayındaki çalışmayla paralellik gösteriyor. Lakin Apple Watch satın alma niyeti %3 arttı ve artık gençlerin %13’ü Apple Watch almak istiyor. Ankete katılanların sadece %39,7’sinin akıllı saat sahibi olmasına karşın Apple Watch, Apple için bir öteki büyük galibiyet olarak gözüküyor.

Apple Music ve Apple TV+ tarafında ise Apple’ın o kadar tanınan olmadığı görülüyor. Spotify ve Netflix, gençlerin en çok tercih ettiği yayın platformları olarak öne çıkıyor. Gençlerin neredeyse üçte ikisi Spotify’ı tercih ediyor ve %30’dan fazlası her gün Netflix izliyor. Bu kümede Apple Music’in hissesi %30 ve Apple TV+’ın hissesi %5’in altında görülüyor.

Comments are closed.