yapay-zekada-yeni-donem-amd-ryzen-pro-8000-serisi-tanitildi-zcdnNkZr.jpg

Yapay zekada yeni dönem! AMD Ryzen Pro 8000 serisi tanıtıldı

AMD, ticari ve profesyonel kullanıma yönelik yeni Ryzen Pro işlemci serisini tanıttı. AMD Ryzen Pro 8000 serisi, şirketin AI PC (yapay zekalı bilgisayar) gayesine yönelik birinci işlemci ailesi olma özelliğine sahip. Pekala Zen 4 tabanlı “Hawk Point” serisi neler sunacak?

AMD Ryzen Pro 8000 serisi özellikleri

Ryzen Pro 8000 serisinin öne çıkan en büyük özelliği entegre hudut sürece ünitesine (NPU) sahip olması. Bu, AMD’nin iş hedefli dizüstü bilgisayarlara ve iş istasyonlarına yapay zeka özelliği getirmesini sağlayacak. Temel tasarım açısından Ryzen 8000 taşınabilir işlemcileri baz aldığını belirtelim.

AMD; Ryzen 8000 serisinin CPU ve grafik sürece (GPU) ünitelerinde değişikliğe gitmedi. Fakat ticari ve kurumsal müşteriler için özel olarak tasarlanmış ek güvenlik, idare ve güvenlik özellikleri sunduğunu söz etti.

AMD’nin XNDA NPU motoru, yapay zeka operasyonları için saniyede 16 trilyona (TOPS) kadar özel süreç gücü sağlayacak. Şirkete nazaran bu, Intel’in Meteor Lake işlemcilerindeki 11 TOPS NPU’dan daha başarılı olacağı manasına geliyor.

Geçtiğimiz hafta tanıtılan Intel Lunar Lake serisi, dizüstü bilgisayarlarda 34 TOPS süreç gücü sunacak. AMD ise yeni Ryzen Pro 8000 ile sistem genelinde 39 TOPS yapay zeka performansı elde edilebileceğini söyledi.

Ryzen Pro 8000 serisi iş istasyonu, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara güç verecek. Ayrıyeten Ryzen Pro 8000G’nin NPU’ya sahip birinci iş odaklı masaüstü işlemci olacağı belirtildi. Ryzen Pro 8840 taşınabilir işlemci ise Pro 7840 serisine kıyasla Ryzen AI özelliklerine sahip olacak.

AMD’nin açıklamasına nazaran NPU ünitesi daha âlâ zımnilik, gecikme, performans ve pil ömrü için yapay zeka vazifeleri sunacak. Ayrıyeten yapay zeka hızlandırmalı özellikler ve yazılımlar için yeni imkanların da kapısını aralıyor.

Comments are closed.