yalnizca-yuksek-iqya-sahip-olanlar-bu-fotografta-olmamasi-gereken-harfi-13-saniyenin-altinda-bulabiliyor-ZQxf1NUd.jpg

Yalnızca yüksek IQ’ya sahip olanlar bu fotoğrafta olmaması gereken harfi 13 saniyenin altında bulabiliyor

Yeni bir zeka oyunu, yalnızca çok zeki insanların bir harf denizindeki tek harfi fark edebileceklerini sav ediyor. İnternette bir anda viral hale gelen bulmaca, K ve X harflerinden oluşan bir harf kalabalığı içeriyor ve oyunculardan zımnî harfi bulmalarını istiyor.

Harfi bulmak yaratıcı ve süratli düşünmeyi gerektiriyor. Şayet 13 saniye yahut daha kısa müddette harfi bulabilirseniz, zeka düzeyinizin daha uzun müddette bulabilenlere nazaran daha yüksek olduğu argüman ediliyor.

Bu çeşit zeka oyunları beyinde uyarımı teşvik eder ve görsel ve uzamsal muhakeme hünerlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu ortada, K, X, Y bulmacası üzere zeka oyunları, Ulusal Sıhhat Enstitüsü’ne nazaran ‘düşünme, karar verme, konsantrasyon ve sorun çözme üzere bilişsel yeteneklerde kıymetli bir rol oynayan prefrontal korteksin fonksiyonunu geliştirmek’ için kullanılır.

Harf bulmacası kimileri için zorlayıcı olsa da, tüm zeka oyunları tıpkı değildir, emin olun ki bu düşük bir IQ’ya sahip olduğunuz manasına gelmez, yalnızca ne tıp bir zekaya sahip olduğunuzu gösterebilir.

Peki siz aslında orada olmaması gereken harfi bulabildiniz mi? Ya da kaç saniyede buldunuz?

Comments are closed.