xin-yapay-zek-si-grokun-goz-nazaran-gore-yanlis-bilgi-yaydigi-ortaya-cikti-bTkOWwgc.jpg

X’in Yapay Zekâsı Grok’un, Göz Nazaran Göre Yanlış Bilgi Yaydığı Ortaya Çıktı

Alışık olduğumuz ChatGPT ve Copilot üzere lisan modellerine göre mizah düzeyi birkaç kalem ötede olan Grok, Elon Musk tarafından daima öne çıkarılan bir yapay zekâ modeli oldu. Sohbet botu olarak hayatına başlayan Grok, yeni olarak farklı maksatlar doğrultusunda evriliyor desek yanlış olmaz.

Zira kendisi, artık ilgi alanlarınıza nazaran arama kısmında kişiselleştirilmiş haber önerileri bile yapabiliyor. Bu üzere gelişmeler ışığında hayli emin adımlarla gelişen Grok, epey kaotik bir gelişmeyle gündemde. Mashable’ın haberine nazaran Grok, hâlihazırda hassasiyeti devam eden İsrail konusunda yanlış haber yaydı.

“İran, ağır torpidolarla Tel Aviv’i vurdu” -Grok

Mashable

X’in tekrar kavuştuğu Keşfet sayfası, kullanıcılara trend’leri, haberleri ve spor üzere spesifik mevzuları sekmeler hâlinde sunuyor. 4 Nisan’da erişime sunulan bu yeni keşfet sayfasında gelişmeler, en çok etkileşim alan kullanıcıların paylaşımları ve onların üstünde de Grok’un sunduğu özetle yer alıyor.

Fakat Grok, görünüşe nazaran İran’ın İsrail’e saldırdığı bir gelişmeyi başlık hâline getirdi ve çok geçmeden bu bahis, X üzerinde trendlere girdi. Ancak bu tarihte İran’ın İsrail üzerinde rastgele bir saldırısının bulunmaması da kullanıcıların başını karıştırdı. Natürel bu hücumun sahiden olup olmadığına herkes bakmadığı için Grok, “Oldukça sıcak bir bahsin fitilini ateşledi.” de diyebiliriz.

Hasan Piker yayınından alınan imaj

İran’ın ağır torpidolarla Tel Aviv kentini vurduğunu söyleyen kısma tıkladığımızda Grok, 7 Ekim 2023’teki akının özetini sunuyor. Bunun altında da eski görüntülerle çok sayıda hesap, hücumun gerçekleştiğini öne sürüyor. Grok her ne kadar tarih vererek özet sunsa da “Şu anda Trend’de” ve “Şimdi” üzere ibareler, bunun üstünü anında kapatıyor.

Tabii Grok’un gündemden beslendiğini hatırlatmak gerek. Bu yüzden de asıl suçlanacak bireylerin, yanlış haber yayan mavi tikli kullanıcılar olduğu söyleniyor. Sonuç olarak X’in moderasyon grubunun, hem mavi tikli trol hesaplarla hem de her türlü bilgiden beslenen Grok’un bilgi teyit etme prosedürlerinde sağlam adımlar atması gerekiyor.

Comments are closed.