xin-twitter-sohbet-botu-dalga-konusu-oldu-6FRpfAHK.jpg

X’in (Twitter) sohbet botu, dalga konusu oldu!

Son periyotlarda toplumsal medya platformları da dahil olmak üzere birçok şirket, yapay zeka çalışmaları yapıyor. Eski ismi Twitter olan X de geçtiğimiz aylarda sohbet botu Grok‘u kullanıma sundu. Toplumsal medya platformunun CEO’su Elon Musk ise bu botun eğlenceli olduğunu ve hatta mizahtan nefret edenlerin kullanmaması gerektiğini söylemişti. Lakin son gelişmelere nazaran Grok, eğlenceli olsa da mizah ile ilgili içerikleri manaya konusunda pek de uygun değil üzere görünüyor. İşte nedeni…

Grok, mizahi bir içeriği gerçek haber sandı

X‘in (Twitter) Premium aboneliğine sahip kullanıcıların erişebildiği Grok, kendisine sormak istediğiniz çabucak her soruya yanıt üretebilecek düzeyde bir araç. Bilgi muhtaçlığını ise toplumsal medya platformundan karşılıyor. Yani kendisine tanınan bir husus hakkında soru sorabilirsiniz.

Grok, rastgele bir hususla ilgili bilgi vermek için evvel kendi öğrenmesi gerekiyor. Öğrenmek içinse en tanınan yani en çok beğeni alan gönderilere yöneliyor. Pekala bu gönderilerde mizahi bir içerik yer alsaydı ne olurdu? Bu gerçekleşti.

Geçtiğimiz saatlerde Amerika Birleşik Devletleri‘nin en büyük kentlerinden New York‘ta 4.7 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. 10 kilometre derinlikte olduğu bildirilen bu sarsıntı, birkaç saniye boyunca hissedildi.

Bir X (Twitter) kullanıcısı ise sarsıntının ardından şehrin Belediye Başkanı Eric Adams’ın depremleri önlemek için New York Polis Departmanı’nı (NYPD) görevlendirdiğini, “robo polisler” kullanmayı düşündüğünü ve “her polisin sarsıntısı vurup yok etmesini” emrettiğini söylediği bir paylaşımda bulundu.

Tahmin edebileceğiniz üzere mizah gayesiyle paylaşılan bu gönderi, çok beğeni aldı. Bunun ardından Grok‘un ise içeriği gerçek bir haber sandığı ve bilgileri özetleyerek kullanıcılara sunduğu ortaya çıktı. Böylece sohbet botunun gerçek ile latife yahut mizahi içeriği ayırt etme konusunda pek de güzel olmadığı gözler önüne serildi.

Bu durum toplumsal medyada tartışma konusu oldu. Pek çok kullanıcı, yapay zeka aracının kullanıcıları kaynak almaması gerektiğini savundu. Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.