windows-geriye-donuk-uyumluluk-konusunda-tarih-yazdi-49PLbxgV.jpg

Windows, geriye dönük uyumluluk konusunda “tarih yazdı”

Her ne kadar beklenmedik yanılgılarla boğuşsak da Windows’un birçok kullanıcı için vazgeçilmez olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şayet bir Linux yahut macOS hayranı değilseniz, muhtemelen sisteminizde Windows yüklüdür.

Herkes merakla Windows 12’yi beklerken, hala Windows’un eski sürümlerini kullanan birçok kullanıcı var. Bunda donanım ihtiyaçları değerli etken olsa da, birtakım kullanıcıların yeni sürümlere geçmek istememesi de kelam konusu olabiliyor.

Bir de eski sürüm yazılımlarla uğraşmayı seven bir kitle var. Siz de eski sürüm yazılımlardan hoşlanan biriyseniz, bir X kullanıcısının yaptığı deney epeyce hoşunuza gidebilir. Niko isimli X kullanıcısı, Microsoft Office 95’i Windows 10 Enterprise Edition, yapı 15063 üzerinde çalıştırmayı başardığı olağanüstü bir deney yaptı.

Söz konusunu gönderi, Windows modding uygulaması Rectify11’in geliştiricisi olan bir öteki X kullanıcısı WinExperiments tarafından paylaşıldı. Kullanıcı süreci şöyle anlatıyor:

Bu da bize gösteriyor ki, çağdaş yazılımların altındaki pek çok kod birbiriyle tıpkı. Ortalarında 26 yıl bulunan iki yazılımın bugün bile uyumlu çalışması, bunun en hoş delili olsa gerek. Ayrıyeten 26 yıl öncenin yazılımının Windows 10 üzerinde hala çalışıyor olması da, Windows sürümlerinin geriye dönük uyumluluk konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Comments are closed.