windows-defender-tek-basina-bilgisayarinizi-koruyabilir-mi-IMqByaRD.jpg

Windows Defender, tek başına bilgisayarınızı koruyabilir mi?

Çok sayıda fiyatsız antivirüs programının bulunduğu bir dünyada, bir adedini seçmek sıkıntı olabilir. Bunlardan biri olan Windows Defender ise, rastgele bir seçim yapmanıza gerek kalmadan, tüm Windows tabanlı bilgisayarlarla birlikte geliyor. Pekala fakat rakiplerine kıyasla nasıl bir performans gösteriyor? Windows Defender tek başına bilgisayarınızı korumak için kâfi mi?

Windows Defender, Windows işletim sistemiyle birlikte fiyatsız olarak geliyor. Eğer bilgisayarınıza üçüncü parti bir antivirüs yüklemediyseniz, Windows Defender’ın şu anda bilgisayarınızı inançta tutuyor olma ihtimali çok yüksek.

Geçmişte Microsoft’un sunduğu antivirüs hizmetleri vasatın altındaydı ve beşerler bunun yerine üçüncü taraf bir antivirüs uygulaması indirmenizi tavsiye ediyordu. Lakin son yıllarda Microsoft, Windows Defender’ı antivirüs alanında önemli bir rakip haline getirdi. Hatta kimi bireyler, bilgisayarınızda öbür bir güvenlik yazılımına gereksinim olmadığını bile söylüyor.

Peki, Windows Defender ne kadar güzel? Neyse ki her antivirüsü indirip bilgisayarınızı ne kadar güzel koruduğunu manuel olarak test etmenize gerek yok. Antivirüs konusunda uzmanlaşmış araştırma şirketleri, hangi yazılımın en güzel olduğuna dair dataları devamlı halk ile paylaşıyor.

Bu mevzuda önde gelen şirketlerden biri olan AV-Test, uzun müddettir Windows antivirüs yazılımlarını test ediyor ve hangilerinin bilgisayarınıza uygun olduğunu belirlemek için her birini güçlü testlerden geçiriyor. Bu yazının yazıldığı sırada en şimdiki AV-Test raporu, Windows Defender Aralık 2023 tarihli. Bu rapora nazaran ise Windows Defender son derece etkileyici sayılar ortaya koyuyor.

Bir antivirüsü gerçek manada test eden şey, sıfırıncı gün güvenlik açıklarını tespit etme ve durdurma konusunda ne kadar âlâ olduğudur. Kesim ortalaması tüm sıfırıncı gün ataklarının yüzde 97,6’sını yakalarken, Windows Defender her birini tespit etmeyi başarmış durumda. Ayrıyeten bilgisayarları daha evvel bilinen virüslerden müdafaa konusunda da hayli başarılı bir geçmişe sahip.

Öte yandan, bilgisayarınızda performans problemlerine neden oluyorsa her ne kadar düzgün bir antivirüs yazılımı olsa da size çok yararı olmaz. Neyse ki Windows Defender performans problemleri konusunda kesim ortalamalarının altında kalmayı başarıyor. Tek eksiği bilindik uygulamaların kurulumunu denetim etmesi ki bu çok da kıymetli değil.

Windows Defender ayrıyeten yanlış tespitler konusunda da âlâ bir performansa sahip. Yani, Windows Defender ezkaza yasal bir uygulamayı virüs olarak işaretlemiyor ya da inançlı bir web sitesini ziyaret etmenizi engellemiyor.

İnsanların Windows Defender ile ilgili en büyük şikayetlerinden biri, öbür üçüncü taraf uygulamalar kadar sezgisel olmayan kullanıcı arayüzü. Fakat, Windows Defender’ı istediğiniz üzere ayarlamak için DefenderUI’yi kullanabilirsiniz.

Kısacası inançlı bir antivirüs programı arıyorsanız, Windows Defender’ı güvenmek yanlış olmaz. Yeni bir bilgisayarda yapacağınız birinci şeyin üçüncü taraf bir antivirüs indirmek olduğu günler geride kaldı; artık bilgisayarınızı Windows Defender ile kullanabilir ve üst seviye müdafaa elde edebilirsiniz.

Ancak bu tüm üçüncü taraf antivirüs uygulamalarının işe yaramaz olduğu manasına gelmiyor. Farklı uygulamalar farklı özelliklere sahip, bu nedenle gereksinimlerinize en uygun olanı bulmak için ayrıntılı bir araştırma da yapabilirsiniz.

Comments are closed.