wi-fi-terimi-aslinda-dusundugunuz-sey-degil-wi-fi-terimi-nasil-dogdu-ne-manaya-geliyor-cVu3GtXj.jpg

Wi-Fi terimi, aslında düşündüğünüz şey değil: Wi-Fi terimi nasıl doğdu, ne manaya geliyor?

Wi-Fi teriminin nereden geldiğini ya da açılımının ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Birden fazla insan mantıksal olarak bunun, bilgisayarların internete kablosuz olarak erişmesini sağlayan teknolojinin son derece teknik bir tarifinin kısaltılmış bir versiyonu olduğunu düşünüyor. Fakat gerçek bu kadar kolay değil.

Wi-Fi terimi, pek çok kişinin sandığı üzere wireless fidelity‘nin kısaltılmış bir hali değildir. Wi-Fi, 1950’lerde ses ekipmanı üreticileri tarafından “high fidelity “nin kısaltılmış bir versiyonu olarak icat edilen Hi-Fi’nin söz oyunudur.

Ancak “Kablosuz sadakat” diye bir şey olmadığı üzere, Wi-Fi’nin de bunun kısaltması olduğunu düşünmek büyük bir yanılgı. Bu yalnızca pazarlamacılar tarafından uydurulmuş şık bir isim.

Wi-Fi’nin aslında “wireless fidelity” manasına geldiği fikri, Boing Boing’den Cory Doctorow’un bu efsaneyi çürüttüğü 2005 yılından beri manasını yitirdi. Gerçekte bu terim, anti-depresan Prozac ilacını ve bilgisayar şirketi Compaq markasını da bulan pazarlama firması Interbrand tarafından yaratılmış ve Hi-Fi teriminden üretilmiş, anlamlı bir çıkış noktası olmayan bir terim.

Interbrand web sitesinde “Teknik terim IEEE 802.11 idi, fakat bu kâfi değildi” deniyor. açıklama şöyle devam ediyor: “İsmin akılda kalıcı olması gerekiyordu; meskeninizde, ofisinizde, bir kafede yahut toplu taşıma araçlarında bulabileceğiniz kozmik bir şey ve tüketicilerin bu kavramı sezgisel olarak anlamalarına yardımcı olacak bir şey.”

1990’ların sonlarında herkesin zati aşina olduğu Hi-Fi teriminden yola çıkarak Wi-Fi’de karar kıldılar. Aslında 2000 yılında John Cusack’ın başrolünde oynadığı High Fidelity isminde bir sinema vardı ve sinemada plak dükkanı sahibi bir müzik takıntılısını canlandırıyordu.

Ancak, özünde hiçbir şey tabir etmese de, marka, rastgele bir kablo olmadan kablosuz internet alabileceğiniz fikrini iletmede inanılmaz derecede başarılı oldu. Bu, 1990’larda büyük ölçüde çevrimiçi olmaya yeni başlayan birçok Amerikalı tüketici için radikal bir fikirdi.

Comments are closed.