whatsappin-sohbet-kilitleme-ozelligi-nihayet-telefon-disindaki-aygitlara-da-geliyor-qTdMR3yw.jpg

WhatsApp’ın “Sohbet Kilitleme” Özelliği Nihayet Telefon Dışındaki Aygıtlara da Geliyor

Birçoğumuz WhatsApp’ı sadece telefonda değil, bilgisayar üzere öbür platformlardan da kullanıyoruz. Artık ortaya çıkan bilgiler ise şirketin bu mevzuda güvenlik açısından sevindirici bir atak yapacağını ortaya koyuyor.

Android ve iOS’teki WhatsApp kullanıcıları hâlihazırda sohbet kilitleme özelliğine sahip. Bu özellik, istediğiniz bir sohbeti Face ID, kapalı kod, parmak izi üzere metotlarla kilitlemenizi sağlıyordu. Fakat telefondan WhatsApp Web üzere farklı versiyonlar üzerinden girdiğimizde sohbetlerin hâlen açık olduğunu görüyorduk. Bu da kapalılık konusunda pek güzele gitmeyen bir durumdu.

Telefonda kilitlediğiniz bir sohbet, otomatik olarak ikinci aygıtınızda da kilitlenecek

WABetaInfo tarafından fark edilen yeni özellik, bu sorunu ortadan kaldıracak. Ekran imajına baktığımızda, telefondan bir sohbetin kilitlendiğinde otomatik olarak bilgisayar, tablet yahut web üzere öbür aygıt ve sürümlerde de kilitleneceğini görüyoruz. WhatsApp bununla ilgili bildirimde şu tabirleri kullanıyor: “Bu sohbeti bağlı öteki aygıtınızda da kilitledik. Açmak için bâtın kodu kullanın.”

Yeni güvenlik özelliği, Android sürümün betasında keşfedildi ve şu anda geliştirilme aşamasında. Yani şimdi kullanıma sunulmadı. Ne vakit çıkacağını bilemiyoruz fakat yakında hem Android hem de iOS için geleceğini iddia edebiliriz.

Bunun dışında WABetaInfo’ya nazaran WhatsApp’ın “kullanıcı adı” özelliği üzerindeki çalışmaları da devam ediyor. Bu özellik, çıktığında numaranızı paylaşmadan kullanıcı ismiyle beşerlerle konuşmanıza imkan tanıyacak. Özelliğin ayrıntıları için birkaç gün evvelki haberimize göz atabilirsiniz:

Comments are closed.