trendyoldan-e-ihracatta-turk-saticilarin-lisan-problemini-cozen-atak-trendyol-llm-c8HKzZwA.jpg

Trendyol’dan E-İhracatta Türk Satıcıların Lisan Problemini Çözen Atak: Trendyol LLM

Dil bariyeri, Türk üreticilerin memleketler arası ölçekte ticaret yapmalarının önündeki zorluklardan biri olarak ön plana çıkıyor. Satıcıların “dertlerini anlatacak kadar” yabancı dil bilmenin ötesine geçip, kendilerini ve eserlerini ayrıntılı bir biçimde tanıtmaları ve alıcılarla ortalarında itimat bağlantısı kurmaları gerekiyor.

Türk eserlerini ve üreticilerini e-ihracatla memleketler arası pazarlarla buluşturan Trendyol, çok istikametli lisan modeli Trendyol LLM ile Türk teknoloji-girişimcilik ekosisteminde kıymetli bir dönüm noktasına imza atarak lisan problemini çözüyor.  Satıcıların lisan bariyerine takılmadan farklı lisanlarda ihracat gerçekleştirmesine imkan tanıyan Trendyol LLM, Türk teknoloji ekosisteminin hizmetine açık kaynak olarak sunulacak. Şu an için genel maksatlı kullanıma nazaran geliştirilen Trendyol LLM, şirketler tarafından kendi emellerine nazaran özelleştirilebilecek.

Trendyol mühendisleri, e-ihracatta lisan bariyerini ortadan kaldırıyor

Satıcıların lisan bariyerini aşarak tek tıkla pek çok lisanda hizmet vermesini ve ihracat süreçlerini kolaylaştırmayı hedefleyen yerli lisan modeli Trendyol LLM’in geliştirme basamağında Trendyol’un Türk mühendislerinin özverili çalışmaları bulunuyor. Trendyol mühendislerinin Mistral 7B modeli üzerine geliştirdiği lisan modeli için öncelikle geniş bir literatür taraması yapıldı.

Türkiye’ye mahsus modelin oluşturulması ismine, elde edilen bilgiler ışığında veri toplama ve filtreleme süreçleri gerçekleştirildi. Trendyol mühendisleri birinci 3 ayı, açık kaynaklardan yararlanma ve dataların temizlenmesi, son bir ayı ise 10 milyar tokenlık bir bilgi kümesini kullanma halinde geçen yaklaşık 4 aylık süreçte, modeli, Türkçe’yi daha uygun öğrenmesi ve anlamsal bağları yakalayabilmesi için eğitti. 180 bin soru-cevap ikilisinin olduğu bilgi kümesi üzerinden komutlara ve isteklere yanıt verebilecek bir chat modeli oluşturuldu.

Dünya pazarlarına açılan kapı olacak

Açık kaynak olarak Türk teknoloji ekosistemine sunulacak model, gereksinime nazaran özelleştirilebilir olduğu için pek çok alanda da kullanılabilecek. Oluşacak kullanıcı tecrübeleri; chatbot’ların iyileştirilmesinden arama altyapıları için bilgi çıkarımına geniş yelpazede, pek çok alanda farklı gelişmelere ön ayak olacak. Trendyol, LLM’i, satıcıların dijital asistanı olacak şekilde özelleştirmeyi planlarken, bu yenilikçi modelin önümüzdeki süreçte Türk satıcılarının dünya pazarlarına açılan kapısı olmasını amaçlıyor. 

Trendyol LLM’i dünyaya da tanıttı

Trendyol’un yerli tahlil lisan modeli Trendyol LLM, bu sene 12-14 Şubat tarihleri ortasında, Dubai’de düzenlenen ve Türkiye, Katar ve Hindistan’ın onur konuğu olduğu 2024 World Governments Summit’te de paylaşıldı. Türkiye’den katılan tek şirketin Trendyol olduğu tepe kapsamında, “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” başlıklı panelde Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Trendyol LLM’i iştirakçilere tanıttı.

Comments are closed.