tiktok-instagram-ve-bircok-buyuk-toplumsal-medya-devi-dava-edildi-rfmzK9Qc.jpg

TikTok, Instagram ve birçok büyük toplumsal medya devi dava edildi!

New York Belediye Lideri Eric Adams, büyük toplumsal medya şirketlerine karşı dava açarak toplumsal medyanın gençlerin ruh sıhhati üzerindeki tesirine ait tasaları giderme yolunda değerli bir adım attı. Dava açılan toplumsal medya platformlarının ortasında TikTok üzere devler mevcut.

Facebook, Instagram, YouTube, Snapchat ve TikTok dava edildi

California Yüksek Mahkemesi’nde açılan dava, Meta (eski ismiyle Facebook ve Instagram), Google (YouTube’un sahibi), Snap Inc. (Snapchat’in yaratıcısı) ve ByteDance (TikTok’un ana şirketi) üzere önde gelen platformları maksat alıyor.

Belediye Lideri Adams’ın savına nazaran göre bu şirketler, platformlarını çocukları ve gençleri istismar etmek ve bağımlı hale getirmek için bilerek tasarladılar ve gençler ortasında süregelen ruh sıhhati krizini daha da kötüleştirdiler.

Adams davaya ait yaptığı açıklamada, çevrimiçi içeriğin genç bireyler üzerindeki ziyanlı tesirlerine dikkat çekti. Toplumsal medya şirketlerinin ziyanlı içeriğin paylaşılmasındaki rolleri ve son on yılda gençlerin ruh sıhhatinin bozulmasına katkıda bulunmaları nedeniyle sorumlu tutulmaları gerektiğini vurguladı.

Meta, TikTok ve YouTube, son vakitlerde platformlarının bağımlılık yapan doğasıyla ilgili olarak çocuklar ve eğitim kurumları ismine açılan çok sayıda davayla karşı karşıya kaldı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg kısa bir müddet evvel ABD Senatosu’ndaki bir oturumda toplumsal medyanın çocuklar ve aileler üzerindeki olumsuz tesirini kabul ederek özür diledi. Buna karşın şirket, gençler için inançlı çevrimiçi tecrübeler sağlamaya çalışmaya devam ediyor. Emsal halde TikTok da topluluk güvenliğini artırma ve platformuyla ilgili bölüm genelindeki zorlukları ele alma eforlarını sürdürme kelamı verdi.

Ancak YouTube’un sahibi olan Google, davada ileri sürülen tezleri reddetti. Alphabet’in (Google’ın ana şirketi) bir sözcüsü, şirketin genç kullanıcılar için yaşa uygun tecrübeler sağlamak üzere, güçlü ebeveyn denetimleri de dahil olmak üzere tedbirler aldığını belirtti.

Bu hukuksal çabanın sonucu, toplumsal medyanın düzenlenmesi ve başta çocuklar ve gençler olmak üzere savunmasız kullanıcıların korunması açısından global çapta geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.