telegram-whatsapp-businessa-da-rakip-oluyor-iste-yeni-isletme-hesabi-ozellikleri-PxCwxSvb.jpg

Telegram, WhatsApp Business’a da Rakip Oluyor: İşte Yeni “İşletme Hesabı” Özellikleri

Popüler iletileşme uygulaması Telegram, yakın vakitte işletmelere yönelik kimi yeni özellikleri kullanıma sundu. Bu özelliklere ek olarak Telegram, reklam gelirlerini de şirketlerle paylaşmak için adımlar atıyor.

Telegram İşletme sayesinde şahsileştirilmiş başlangıç sayfaları oluşturulabildiği üzere çalışma saatleri belirlenebilecek ve hazır yanıtlar, karşılamalar ve mesai saatleri dışındayız bildirileri oluşturulabilecek.Ayrıca bu hesaplara sohbet botları da eklenebilecek. 

Telegram kanalları reklam geliri getirecek

Açık Telegram kanallarında ise binin üzerinde abone olması durumunda kanal sahipleri, kanalda gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin yarısını alabilecekler.

Telegram Kurucusu Pavel Durov, birkaç hafta evvel verdiği bir röportajda şu anda 900 milyon kullanıcısı olan platformun 2025’te artık kâr etmeye başlamasını beklediklerini söz etmişti. 

Telegram İşletme hesapları da bu hedefin gerçekleştirilmesi için bir araç ve ilerideki muhtemel halka arz için de büyük kıymet taşıyor. Çünkü bu özelliği kullanabilmek için fiyatlı olan Premium versiyona abone olmak gerekiyor. Ülkemizde aylık 69,99 TL’ye kullanılabilen Telegram Premium, dünya çapında ise aylık 4,99 dolara satılıyor. Öte yandan Telegram Premium, 4 aylık, 6 aylık ya da bir yıllık planlarla da satın alınabiliyor. 

Aralık 2022’de birinci 1 milyon aboneye ulaşan Telegram Premium, Ocak 2024‘te ise 5 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Yeni özellik ile birlikte bu sayının daha da üst çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Telegram İşletme ile birlikte kullanıcıların pek çok araç ve özelliğe de kavuşacağını göz önüne alırsak bu formda bir artış hiç de şaşırtan olmayacaktır. 

Comments are closed.