telefon-faturalarina-artirim-yolda-btknin-1-nisandaki-tavan-fiyat-aciklamasi-bekleniyor-6K87wKXJ.jpg

Telefon Faturalarına Artırım Yolda: BTK’nin 1 Nisan’daki Tavan Fiyat Açıklaması Bekleniyor

Taahhütten kaçtığımız günlerden taahhüt kovalamaya döndüğümüz şu günlerde uygun fiyat ve uzun vade veren ne varsa üstüne yükleniyoruz. Buna en çok da internet ve telefon paketleri husus oluyor. Çünkü bunlarda taahhüt olmadığı vakit her ay artarak ilerleyen ücretler görmeye alışığız.

Sabah’ın haberine nazaran bu fiyatlar, BTK’nin açıklayacağı tavan fiyata nazaran zamlanacak ve önümüzdeki 1 Nisan’da artacak. Kelam konusu haberde operatörlerin temelde epey kârlı ilerlediklerine de dikkat çekiliyor. Söylenene nazaran daha bu zam gelmeden evvel bile fiyat tanımlarında -geçtiğimiz yıla göre- yüzde 150 oranında artırım yapılmış.

Konuşma ve SMS için tavan fiyat var, internet fiyatları özgür piyasaya bağlı.

Güncel olarak yurt içi aramaların dakikası 2,45 TL, yurt dışı aramaların dakikası 24,57 TL, SMS fiyatı ise 1,75 TL. Bunlar, BTK’nin nisan ve ekim ayları olmak üzere 6 ayda bir yayımladığı Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Fiyat Tarifesi bildirgesiyle belirleniyor ve 1 Nisan’da gelecek zamın akabinde yeni artırımlı paketlerle güncellenmiş hâlde sunulacaklar.

İnternet fiyatı ise o bildirgeye dahil değil. O, Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde özgür piyasa şartlarıyla işleniyor. O yüzden de internet fiyatlarının bahtını şimdi kestiremiyoruz.

Zamdan bir mühlet daha korunmak isteyenlere, nisan ayından evvel taahhütlerini yenilemeleri yahut uzatmaları öneriliyor.

BTK datalarına nazaran operatörler epeyce kârlı ilerliyor.

2023’ün üçüncü çeyreğindeki bilgiler; TT Taşınabilir, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un toplam satış gelirinin 48,3 milyar TL olduğunu gösteriyor. Hisse tarafında ise TT Taşınabilir 8,5 milyar, Turkcell 15,7 milyar, Türk Telekom 10,1 milyar, Vodafone da 14,5 milyar hisseye sahip.

Tüketiciler Derneği Lideri Levent Küçük, kullanılmayan dakika ve internetin iadesinin yapılmasının gerektiğini de şu sözlerle belirtti:

Operatörler paket ve tarifelerine ortalama yüzde 150 zam yaptı. Bu sayının daha da arttığı oluyor. Ayrıyeten operatörler pakette kullanılmayan internet ve dakikaların sonraki aya aktarılmasını ya da kullanılmayan kısmın para iadesini de yapmıyor. Örneğin operatör vatandaşa 20 gigabayt internet satıyor, lakin vatandaş ay sonunda 10 gigabayt tüketse dahi tümünün parasını alıyor. Yani vatandaş kullanmadığı bir hizmet için de para vermiş oluyor. Bu uygulamaya son verilmeli.

Sizin kanılarınız neler?

Comments are closed.