tchia-mart-ayinda-steam-platformuna-geliyor-lESHwuyO.jpg

Tchia Mart Ayında Steam Platformuna Geliyor

 
Açık dünyası, ilgi cazibeli fizikleri ve mekanikleri ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan Tchia, oynanması gereken üretimler ortasında bulunuyor. Daha evvel PC platformuna Epic Games mağazası üzerinden çıkış yapmış olan bu imal, artık ise Steam platformuna gelmeyi bekliyor. Oyunun Steam sürümü Mart 2024 tarihinde bizlere sunulacak ve artık Steam kullanıcıları da bu biçimde oyunu deneyimleyebilecek ve kütüphanelerini genişletebilecek. Birebir halde oyunun kendine has başarımları bulunacak ve bu başarımları elde etmek için de elbette elinizden geleni yapmaya koyulacaksınız.
 
Bir yandan göllere geçiş yapacak, tavuk olacak, horoz olacak ve daha fazlasını bu oyunda gerçekleştirebileceksiniz. Dikkat cazip mekaniklerin bulunduğu üretiminde her bir obje ile bir arada bir ortaya gelebilecek ve onların rolüne bürünebileceksiniz. Açık adada gezip tozabileceğimiz ve objeleri yönetebileceğimiz tropik ada macerasına geçiş yapabileceğimiz üretimde fizik temelli bir içerik bizleri bekliyor. Burada istediğimizi gerçekleştirebiliyor, hoş bir macera içerisinde yerimizi alabiliyor ve art planda yer alan öykülerle bir arada oyunda ilerlemeye çalışıyoruz. Farklı misyonlara geçiş yapabildiğimiz ve farklı karakterleri tanıyabildiğimiz üretim, genel olarak oyuncular tarafından sevilen bir proje olarak karşımıza çıkıyor.
 
Ada macerasına atılabildiğimiz üretimde farklı mekanikler hayli ön plana çıkıyor. Aslında oyunun özünde bu objelerin ve canlıların rolüne bürünmek, nitekim de fragmanlarda ön plana çıkan sistemler olarak bizlere sunuluyor. Hür dünya içerisinde istediğimiz biçimde etrafı keşfedebilir, farklı bölgelere hakikat ilerleyebilir ve buralarda ortaya çıkarılacak sırları açığa çıkarmaya çalışabiliriz. Oyunda etrafı keşfederken üstlere yanlışsız, yani yamaçlara yanlışsız tırmanabilir, aşağıya yanlışsız yükseklerden kendimizi süzdürebilir ve daha fazlasını gerçekleştirebiliriz. Elbette olaylar bunlarla hudutlu kalmıyor.
 
 
 
Aynı vakitte suların üzerinde tekne ile birlikte ilerleyebilir, tekneyi elbette kenara bırakarak büsbütün karakterimizi denetim ederek denizlerin aşağısına gerçek inebilir ve denizaltı maceramıza da kaldığımız yerden devam edebiliriz. Kendi yaratıcılığımızı ortaya çıkarabileceğimiz ve avantajları kullanabileceğimiz üretimde hem teknemizle birlikte öbür adalara hakikat yelken açabilir hem de suların altını bu biçimde keşfedebiliriz. Keşfedilmemiş sırları açığa çıkarabileceğimiz ve ortamları keşfedebileceğimiz üretimde sahiden de hoş görünümlerin olduğunu aktarabilir ve buralarda daima olarak ekran manzaraları alabiliriz. Bu halde oyunda eğlenceli vakitler geçirebilir ve daha ziyadesiyle birlikte haşır neşir olabiliriz.
Oyunun art planında elbette geniş bir öykü kapsamı bulunmuyor. Bunun dışında sağdan soldan duyabileceğimiz karakterlerden çeşitli kıssaları ortaya çıkarabiliyor ve bu sayede özel yeteneklerimizle bir arada öykünün özünü burada öğrenmeye çalışabiliyoruz. Üstlere yanlışsız tırmanıp aşağıya uçabileceğimiz, bulabildiğimiz tüm hayvanları ve objeleri yönetebileceğimiz ve bu hayvanların ve objelerin içerisine geçiş yapabileceğimiz üretimde, örneğin bir tekerleğin rolüne bürünebilir ve tekerlek olarak aşağılara yanlışsız uçabilir ve daha süratli bir biçimde ilerleyebiliriz. Kulağa hem garip hem de cümbüşe gelen bu mekanikle birlikte oyunda nitekim yüzlerce objenin ve canlanan objenin denetimini eline geçirebiliyor ve bu sayede istediğiniz halde ilerleyebiliyorsunuz.
Bunun dışında oyunda art planda ritim tabanlı objeler bulunuyor. Bu ritim tabağına objeler ile birlikte müzikler yapabilir ve etrafımıza karakterleri toplayabiliriz. Örneğin o tarafta yer alan ukulele ile bir arada müzikler yapabilir, farklı ritimleri ve notaları burada ortaya çıkarabilir ve etrafın nasıl şenlendiğini ve canların bir anda etrafınıza nasıl toplandığını görebilirsiniz. Etrafın olabildiğince yeşil olması ve güneşin yüzümüze vurması, bu üretimde da sahiden de ortaya çıkarılması beklenen içerikler bizleri bekler. Burada dilediğimiz biçimde yer alabiliyor, bu ilerleyişimizi taçlandırabilir ve farklı mükafatların de sahibi olabiliyoruz.
 
 
Oyunun art planda yer alan öyküsünde şundan bahsedebiliriz: İçinde bulunduğumuz ada bir hükümdarın elinde bulunuyor. Bu hükümdar elbette makûs bir formda burada yerini alabiliyor ve biz de bu hükümdarı ortadan kaldırmak ve adayı tekrar eski haline kavuşturmak için büyük bir tropik maceraya çıkabiliyoruz. Açık dünya macerasında yer aldığımız müddet boyunca fizik tabanlı içeriklerle karşılaşabilir ve böylelikle objeleri hem denetim edebilir hem de etrafı nasıl değiştiğini ve şekillendiğini deneyimleyebiliriz. Örneğin bir tavuğun rolüne büründüğümüz vakit elbette tavukla bir arada bir yere çarpabilir, onunla birlikte kısa aralıkları uçabilir ve etrafımıza verdiğimiz ziyandan da oradan etkilendiğini görebiliriz. Bunun dışında yeniden üstte bahsettiğimiz üzere suları geçmeye çalışıyor, farklı adalara hakikat ilerlemeye çalışıyor ve daha fazlasını burada gerçekleştirebiliyoruz.
Ek olarak istediğimiz halde yaratıcılığımızı ortaya çıkarabileceğimiz çeşitli mekanikler burada yer alabiliyor. Bu mekaniklerle birlikte hem dilediğimiz hayvanın hem de objelerin denetimini eline geçirebiliyor ve tıpkı vakitte burada yeni karakterlerle ve daha evvel görmediğimiz şahıslarla karşılaşabiliyoruz. Bu karakterlerle birlikte istediğimiz biçimde etkileşime girebiliyor, onların nasıl bir yapıya ve duyguya sahip olduğunu öğrenebiliyor ve elimizdeki ukulele ile bir arada müzik çalma yeteneğimizi burada geliştirebiliyoruz.
 
Oyunda yer aldığımız mühlet boyunca Yeni Kaledonya isimli bir bölgede bulunuyoruz ve gerçek hayattan esinlenen yapılar burada karşımıza çıkıyor. Hem tarihi içerikler hem de ada yerleri burada karşımıza çıkıyor ve bu halde istediğimiz üzere ilerleyebiliyoruz. Örneğin oyun içerisinde bir kırkayak olabiliyor, kırkayak ile bir arada yerde sürünerek ilerleyebiliyoruz. Bunun dışında yaban domuzu formuna geçiş yapabiliyor ve bununla bir arada dağları ve bayileri süratli bir formda çıkabiliyoruz.
 
 
 
Diğer taraftan su kaplumbağası olabilir ve su kaplumbağası ile bir arada denizlerin altına da dalabilir ve denizlerin altında bu biçimde keşfedebiliyoruz. Ek olarak yeniden su topu formuna bürünebiliyor ve bu objeyi de suyun üzerinde kullanmaya çalışır ve böylelikle farklı noktalara yanlışsız ilerlemeye başlıyoruz. Nitekim de ilgi cazip mekanikleri ve role bürünme sistemleri ile bir arada eğlenceli bir yapının bizlere sunulacağını aktarabiliyoruz.
Oyunun şu anda Steam platformuna kaç dolardan çıkış yapacağını bilmiyoruz, lakin çıkış yaptığı vakit elbette bu fiyatı öğrenmek durumunda kalıyoruz. Bildiğiniz üzere ülkemizde Steam platformunda dolar kuru üzerinden satışlar yapılıyor ve Amerika kurundan hariç daha çok Mena kümesi doları halinde bizlere aktarılıyor. Yani daha düşük fiyatlandırma ile birlikte buradaki yerimizi alabilir ve maceraya bu formda atılabiliriz.
Oyunda küçük karakterleri denetim ediyor ve bu halde istediğimiz üzere özel yeteneklerimizi burada sergileyebiliyoruz. Üstte bahsettiğimiz üzere esasen oyunun ön planında hem canlıların hem de objelerin rolüne bürünme yeteneği bulunuyor. Ve bu formda hem bulmacaları çözebiliyor hem de sırları açığa çıkarabiliyoruz. Kimi durumlarda elbette bulmacaların zorluğu bir epey artış gösterebiliyor ve bununla bir arada de öteki rolleri bürünerek bu bulmacaları çözmeye odaklanabiliyoruz. Kendi yeteneklerimizi ve oynanış biçimlerimizi kullanarak seyahat edebiliyor, bulmacaları çözebiliyor, sırları açığa çıkarabilir ve daha fazlasını burada gerçekleştirebiliyoruz.
 
Örneğin oyun içerisinde bir kuş olabilir, kuş olarak istediğimiz üzere isminin etrafında ve üstünde uçabiliyor yahut bir balık olarak okyanusun derinliklerini keşfedebiliyor ve buradaki okyanus sistemini de çözmeye hazırlanıyoruz. Bunun dışında kimi hazinelerde elbette girebileceğimiz ve koklayabileceğimiz canlılar ile birlikte açığa çıkarabiliyoruz. Örneğin oyun içerisinde bir köpek olarak muhakkak başlı hazineleri açığa çıkarmak için koku yeteneğimizi kullanabiliyor ve oyunda geliştirici takımın belirttiğine nazaran 30’dan fazla oynanabilir hayvanın ve yüzlerce objenin olduğundan bahsedebiliyoruz. Elbette bunlarla birlikte nitekim geniş bir maceraya atılabilir ve kendi tecrübemizi burada özelleştirebiliyor ve kişiselleştirebiliyoruz.
 
 
 
Bu şekil oyunlarda siz de biliyorsunuz ki her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebilir. Yapılabilecekler epey fazla ve bu sayede kendi tecrübemizi istediğimiz üzere kişiselleştirebiliyoruz. Örneğin biz bir hayvanın rolüne bürünebilirken öbür bir oyuncu farklı objelerin rolüne bürünebiliyor. Hasebiyle burada farklı biçimlerde özgürlükler bizlere sunuluyor ve bu özgürlükleri kullanmak büsbütün bize ilişkin.
Keşif ve seyahat ögeleri da epey ön planda. İstediğimiz biçimde farklı bölgelere gerçek ilerleyebiliyoruz. Her bölgenin kendine ilişkin görünümleri, yapıları ve doğaüstü sırları bulunuyor. Bu sayede hoş bir ada macerasında yer alabiliyor ve renkli ortamları keşfedebiliyoruz. Atladığımız teknemizle birlikte farklı adalara geçiş yapabilir, bu adalara dilediğimiz üzere keşfedebilir ve burada açığa çıkarılacak sırlar varsa onları açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Bölgenin her kısmında farklı noktalar bulunur ve bu farklı noktalarla bir arada de şaşırabileceğimiz ve dikkat alımlı ortamların olduğundan bahsedebiliyoruz. Münasebetiyle oyunda yer aldığınız müddet boyunca buraları keşfetmek ve buralarda neler olup bittiğini öğrenmek epey değer arz ediyor. Zati oyunun özünde de bu biçimde keşif ve bulmaca ögelerinin olduğundan da kelam edebiliyoruz.
Oyunda öteki taraftan ağaçlara yanlışsız tırmanabiliyor, karakterlerimizle birlikte sağa sola gerçek kayabiliyoruz. Farklı noktalarda yapılabilecekler epey fazla değişkenlik gösterebiliyor ve burada irili ufaklı objelerin ve bulmaca içeriklerin karşımıza çıktığını deneyimleyebiliyoruz. Birtakım noktalarda savaş ve çatışmaların da olduğundan bahsedebiliyoruz. Bununla bir arada etraftaki objeleri kullanarak savaşlar içerisine geçiş yapabiliyoruz.
 
Örneğin aday içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca havalı şovlar yapamaya, köyler kurmaya ve bunun yanı sıra çatışmalara da geçiş sağlayabiliyoruz. Örneğin odun ve kumaş kesimlerinden gizemli düşmanlara karşı burada gelmeye çalışıyor, doğaçlama yaparak istediğimiz biçimde aksiyon sistemi içerisine giriş yapıyor ve tıpkı vakitte çatışmalar içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli etraf ögeleri bulunuyor. Bunun üzere farklı farklı totem sunaklarında çeşitli çatışmalar bizi bekliyor ve burada yapmamız gerekenler ile birlikte bu totemin etrafını temizlemeye başlıyoruz. Böylelikle özelleştirilebilir aksiyon sistemi ile birlikte de klasik bir tecrübe elde edebiliyoruz. Elbette aksiyon sistemi burada karışık bir formda karşımıza çıkmıyor ve her oyuncunun kullanabileceği ve basitçe adapte olabileceği bir yapının olduğundan bahsedebiliyoruz.
 
 
Oyunun üstte bahsettiğimiz üzere keşif ögeleri epeyce ön plana çıkıyor. Bu keşif ögeleriyle birlikte gemi batıklarının ortasına dalabiliyor, denizlerin altında neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Bunun dışında ormanların içerisine geçiş yapabiliyor ve buralarda çeşitli mağaraların olduğunu da görebiliyoruz. Elbette buralarda açığa çıkarılabilecek çeşitli sırları açığa çıkarabiliyoruz. İçimizi ısıtan bir yapı ile bir arada karşımıza gelen bu imal da tıpkı vakitte farklı kıyafetleri kullanabileceğimiz ve giyebileceğimiz özelleştirilebilir kıyafetlerin de olduğundan bahsedebiliriz. Oyunda orta ara orta sahneler bizlere sunulduğunu ve birebir vakitte art plandaki kıssanın ilgi alımlı bir formda bizlere aktarıldığını da söyleyebiliriz.
Kısaca toparlayacak olursak: Oyunda yer aldığımız müddet boyunca hoş bir ada macerasına atılabiliyor, bu dünya içerisinde istediğimiz üzere ilerleyebiliyor, farklı objelerin ve hayvanların rolüne bürünebiliyor, görünümlerle birlikte farklı kültürleri keşfedebiliyor ve fantastik bir dünya içerisinde istediğimiz üzere gezip tozabiliyoruz. Bu biçim oyunlardan hoşlanıyorsanız elbette bu yeni oyuna bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Bununla birlikte de dikkat cazibeli klâsik lisanların burada seslendirildiğini de işitebilirsiniz.

Comments are closed.