coloros-yapay-zeka-guncellemesi-yayinlandi-hangi-modellere-gelecek-pc7jNtkj.jpg

ColorOS yapay zeka güncellemesi yayınlandı! Hangi modellere gelecek?

Oppo ve OnePlus modelleri yeni ColorOS yapay zeka güncellemesi almaya hazırlanıyor. Çin’de yapılan güncelleme sonrası daha evvel duyurulan yapay zeka özellikleri karşımıza çıktı. Lakin ay başında ortaya çıkan yapay zeka özellikleri dışında da kıymetli bir özellik daha karşımıza çıktı. İşte yeni yapay zeka özellikleri ve gelen modeller.

ColorOS yapay zeka özellikleri hangi modellere gelecek?

Yapay zeka konusunda biraz geride kalan Oppo ve OnePlus ColorOS yapay zeka güncellemesi ile bu eksiği gidermenin peşinde. Bildiğiniz üzere ColorOS 14 güncellemesi ise bu tıp özellikleri barındırmıyor. Lakin Samsung’un Galaxy S24 serisi ile yapay zeka özellikleri sunmaya başlaması her şeyi değiştirdi. Oppo ise bu manada ColorOS 14 üzerine bir yapay zeka güncellemesi sunmaya karar verdi.

Ortaya çıkan birinci ayrıntılarda arayüzün yapay zeka özelikleri ortasında AIGC Remover yer alıyor. Bu Google’ın Pixel telefonlarına özel sunduğu Sihirli Silgi özelliği ile tıpkı fonksiyonda. Bildiğiniz üzere Google şimdi yapay zeka furyası başlamadan bu özelliği getirdi. Oppo ve OnePlus modelleri için gelecek yapay zeka güncellemesi ile fotoğraflarda istemediğiniz objeleri silme özelliği karşımıza çıkacak.

Yine daha evvel de bahsettiğimiz Oppo ve OnePlus yapay zeka özelliği olan davet özetleme de AI Summarizer ismiyle karşımıza çıkıyor. Bu davet özetleme özelliği ile Oppo ve OnePlus telefon modelleri yapılan davetlerin bir özetine sahip olacak. Ne kadar görüşme yapıldığı, arama ve cevaplama müddetleri, yer ve vakit üzere ayrıntılar bu özette yer alacak.

ColorOs sesli asistanı Xiaobu ise bu yapay zeka güncellemesi ile sürpriz özelliklere sahip oldu. Buna nazaran sesli asistan yapay zeka ile daha gerçekçi bir sese sahip olacak. Son güncelleme sonrası asistan daha karmaşık misyonları de gerçekleştirebilme yeteneğine kavuşacak. Şu an için tam ayrıntılar bilinmese de Xiaobu sesli asistanın komutla yapay zeka imgeleri oluşturma yeteneğine de sahip olduğu da kestirimler ortasında.

Daha evvel ortaya çıkan haberlere nazaran ColorOS yapay zeka özellikleri ortasında makale özetlemenin geleceği de bilinenler ortasında. Fakat şu an için makale özetleme ile ilgili bir özellik açıklanmış değil. Bu manada Xiaobu sesli asistanı bu bilhassa de karşımıza çıkabilir.

ColorOS yapay zeka güncellemesi alacak Oppo ve OnePlus modeller ise şu formda:

  • OPPO Find X7, Find X7 Ultra
  • OPPO Reno 11, Reno 11 Pro
  • OPPO Find X6 serisi
  • OPPO Reno 10 serisi
  • OPPO Find N3, Find N3 Flip
  • OnePlus 12
  • OnePlus 11
  • OnePlus Ace 3
  • OnePlus Ace 2
  • OnePlus Ace 2 Pro

Bu modellere yenilerinin eklenip eklenmeyeceği de merak konusu. Şu an için yalnızca Çin’de dağıtılan güncellemenin çok yakında küresel olarak dağıtılması da beklentiler ortasında.

Comments are closed.