tarihin-en-eski-bilgisayarlari-az-kalsin-cope-gidiyordu-FL7uJD5A.jpg

Tarihin en eski bilgisayarları, az kalsın çöpe gidiyordu

Masaüstü bilgisayarınızın eski olduğunu düşünebilirsiniz, lakin bu antik kalıntılarla karşılaştırdığınızda fikriniz değişebilir.

Dünyanın birinci masaüstü bilgisayarlarından ikisi Londra’da bir konut paklığı sırasında ortaya çıktı. Bulunan bilgisayarlar, dünyada yalnızca 3 adet bulunan Q1 bilgisayarlardan ikisi. Günümüzde ekseriyetle unutulmuş olsa da Q1, 50 yıldan uzun bir mühlet evvel piyasaya sürüldüğünde bugün sahip olduğumuz bilgisayarların temelini atmıştı.

Bir atık firması olan Just Clear’ın çalışanları Londra’da bir meskeni temizlerken, bir yığın kutunun altına gizlenmiş bu inanılmaz kesimleri buldular. Şirket, mümkün olduğunca çok eşyayı kurtarmaya çalıştığını lakin başlangıçta bu eşyaların ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını söylüyor. Bay O’Shea, takımın internette bilgisayar hakkında araştırma yapmaya çalıştığını fakat bir bilgisayar uzmanına ulaşıncaya kadar bir sonuç alamadıklarını belirtiyor.

Elbette bu nadir modüller geri dönüştürülmek yerine Kingston Üniversitesi’nin bilgisayar bilimleri kısmındaki bir stantta sergilenecek. Bay O’Shea Q1’i tanımadığı için suçlanamaz, çünkü bu aygıtlar artık neredeyse büsbütün unutulmuş durumda. Fakat 1972’de piyasaya sürüldüğünde Q1 ihtilal niteliğindeydi.

Intel’in orijinal 8008 işlemcisiyle piyasaya sürülen Q1 bir daktiloya benziyor olabilir fakat birinci tam entegre şahsî bilgisayardı. Bu, ekran, klavye ve hatta yazıcı üzere tüm bilgisayar donanımının tek bir ünitede yer aldığı manasına geliyor. Öte yandan bilgisayar, tek çipli bir mikroişlemci üzerinde çalışan birinci ferdî bilgisayar olma özelliğini de taşıyor.

Q1, Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın birinci 200 Apple 1 bilgisayarı üretmelerinden tam beş yıl evvel ortaya çıkmıştı. Üstelik piyasaya sürüldüğünde son derece kıymetliydi ve çoğunlukla ofis ve profesyonel ortamlarda kullanılmak üzere pazarlandı.

Bilgisayar Kullanıcıları Derneği’nin 1979 tarihli “Kıyaslama Raporu “na nazaran Q1 o periyotta 20.500 dolara satılıyordu ki bu sayı bugün 90.000 dolara denk geliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, IBM 5100 8.975 dolar ile 19.975 dolar ortasında ve Apple 1 700 dolardan daha düşük bir fiyata satılıyordu.

Comments are closed.