taninan-bilgisayar-oyunu-iosa-geliyor-iAnRkUtk.jpg

Tanınan bilgisayar oyunu iOS’a geliyor!

Bilindiği üzere Apple, 2020 yılında Epic Games Store‘u uygulamada kendi ödeme prosedürlerini kullanarak kuralları ihlal etmesi sebebiyle App Store‘dan kaldırdı. Bu adım teknoloji dünyasında bir oldukça konuşuldu. Hatta mahkemeye bile taşındı.

Mahkeme pek çok mevzuda Apple‘ın lehine kararlar verdi. Lakin teknoloji devi, geçtiğimiz sene yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası kapsamında değerli değişiklere gitmek zorunda kaldı. Bu değişikler doğrultusunda Epic Games Store‘un kelam verdiği üzere App Store‘a geri döneceği açıklandı. Fortnite da mağaza ile birlikte iOS kullanıcılarına sunulacak. İşte ayrıntılar…

Epic Games Store ve Fornite, iOS için geri dönüyor!

Epic Games, bugün resmi web sitesi üzerinden 2024 planlarını duyurdu. Bu duyuruda şirket, Epic Games Store uygulamasını Avrupa için iOS üzerinde yayınlamak üzere yakın vakitte geliştirme çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. Net bir tarih verilmedi. Epic Games‘in İsveç firması, bu taşınabilir mağazadan sorumlu olacak. Bu firmanınsa üç stüdyodan, toplamda 60 çalışandan oluştuğu belirtiliyor.

Peki Epic Games Store‘un iOS uygulaması üzerinden bir oyun satın alınabilecek mi? Bu hususla ilgili net bir açıklama mevcut olmasa da büyük olasılıkla evet, oyun satın alınabilecek. Pekala, Fortnite nasıl sunulacak?

Bilindiği üzere Fortnite, şu anda GeForce Now üzerinden oynanabiliyor. Bilmeyenler için GeForce Now, NVIDIA tarafından sunulan ve uzaktaki güçlü bir bilgisayar bağlanarak oyun oynamayı mümkün kılan abonelik tabanlı bir servis.

Aslında GeForce Now da Apple‘ın kuralları sebebiyle App Store‘da yoktu. Şirketin yapmak zorunda olduğu düzenlemelerle birlikte bu hizmet de yakın vakitte iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak. Böylece Fortnite‘ı GeForce Now üzerinden oynayabileceksiniz. Olağan erişebilmek için abonelik fiyatı ödemeniz gerekecek. Yani oyun, App Store üzerinden fiyatsız yayınlanmayacak.

Apple, düzenlemeleri Avrupa Birliği kapsamındaki ülkeler için yaptı. Münasebetiyle Epic Games Store‘un taşınabilir uygulamasına Türkiye’den erişilemeyecek üzere görünüyor. Bu, Fortnite için de geçerli. Kelam konusu düzenlemelerin kapsamı genişletilirse farklı bir durum olabilir.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.