steamden-rekor-ustune-rekor-oyuncular-durmuyor-3AWfHxaI.jpg

Steam’den rekor üstüne rekor! Oyuncular durmuyor

Steam, geçtiğimiz saatler prestijiyle eş vakitli oyuncu sayısında yeni bir rekor kırdı. Kullanıcı istatistiklerini takip eden SteamDB’ye nazaran, dijital mağazaya birebir anda 34,6 milyondan fazla kullanıcı giriş yaptı. Bu da tüm vakitlerin en büyük eş vakitli kullanıcı sayısına işaret ediyor.

Steam eş vakitli oyuncu sayısı 35 milyona dayandı

Bu kullanıcıların hepsi etkin olarak oyun oynamıyor olsa da, tıpkı anda 11 milyondan fazla kullanıcının oyun içinde olduğu rapor edildi. Bu sayı, Ocak ayında ulaşılan 11,5 milyonun üzerindeki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin kıl hissesi gerisinde.

Steam kullanıcı sayısındaki artış büyük olasılıkla yeni çıkan oyunlardan kaynaklanıyor. Bilhassa Palworld ve Helldivers 2 gibi üretimlerin beklenmedik derecede tanınan olması, oyuncuların da Steam’de buluşmasına yol açtı.

Ocak ortasında piyasaya sürülen hayatta kalma oyunu Palworld, sadece bir ay içerisinde 15 milyondan fazla oyuncuyu yakalamayı başardı. Bir öteki etkenin ise PlayStation özel oyunu Helldivers 2 üzere duruyor. Steam’in listelerini CS2 üzere klasik oyunlar da domine etmeye devam ediyor.

Valve’ın kendi oyunlarında da beklenmedik artışlar var. Örneğin Counter-Strike 2 ve Dota 2, son 24 saat içinde sırasıyla 1,4 milyon ve 700 binin üzerinde oyuncu kitlesine sahipti. PUBG ve Apex Legends üzere fiyatsız imaller da yüz binleri kendine çekmeyi başardı.

S.T.A.L.K.E.R. 2, Homeworld 3, Hades II ve daha fazlası üzere merakla beklenen oyunların bu yılın sonlarına gerçek piyasaya sürülmesiyle, Steam’in popülaritesi azalacak üzere görünmüyor.

Comments are closed.