spotify-her-dinleyiciyi-dj-yapacak-araclari-platforma-getiriyor-muzik-yavaslatmak-ve-birlestirmek-daha-kolay-4rfybB3f.jpg

Spotify, Her Dinleyiciyi DJ Yapacak Araçları Platforma Getiriyor: Müzik Yavaşlatmak ve Birleştirmek Daha Kolay Olacak

Günümüzde bir şarkıyı sosyal medyaya kabul ettirdiğiniz zaman o müziğin uçup gitmesini sağlayabiliyorsunuz. Birden fazla vakit da bu müziklerin speed-up, yani hızlandırılmış yahut slowed, yani yavaşlatılmış versiyonlarını görüyoruz. Bildiğiniz üzere bu versiyonları sanatkarlar değil, müzik üzerinde oynayan dinleyiciler yapıyor.

Yavaşlatılmış yahut hızlandırılmış müziklerin orjinal olandan daha çok dinlendiğini görebiliyoruz. Lakin sanatkarlar, kelam konusu versiyonlardan para kazanmıyor. Bu pastadan hisse almak isteyenler; Spotify’da müzik paylaşırken özgün, hızlandırılmış ve yavaşlatılmış versiyonları birlikte paylaşıyorlar. WSJ’nin haberine nazaran Spotify, bu zahmeti ortadan kaldıracak araçları platforma ekleyecek.

DJ araçları, büyük ölçüde sanatkarların işine yarayacak.

Spotify aboneleri, WSJ kaynaklarına nazaran speed up, mash up ve slowed müzik düzenlemeleri yapabilecekleri araçlara kavuşacak. Bu çeşit müzikler farklı platformlarda sanatkarın haberi olmadan gezerken hem milyonlarca kere dinleniyor hem de sanatkara yahut dağıtımcıya bir getiri sağlamıyor. Farklı platformları da geçelim, Spotify’da bile resmî olmayan remikslerin sanatkarlardan habersiz paylaşılıp fazla dinlendiğini görüyoruz. Dağıtımcılar bu müzikleri kaldırdığında hem sanatkarlarının beğenilen bir müziğini platformdan siliyorlar hem de dinleyiciler reaksiyon gösteriyor.

Premium aboneleri her ne kadar bu araçlara erişebilecek olsalar da tam erişim elde etmek için Spotify’ın getireceği yeni abonelik düzeylerinden birine dahil olmak gerekebilir. Kendi kendine hayat bulacak olan bu remikslerin getirileri artık şarkıyı yükleyene değil, direkt sanatçıya gidecek.

Fakat dinleyiciler için işin makus yanı, oluşturulan remikslerin TikTok ve Instagram üzere yerlerde paylaşılamayacak olması. Paylaşıma yalnızca Spotify içinde müsaade verilecek üzere görünüyor. Şirketten şimdi resmî bir açıklama gelmedi. Sizin fikirleriniz neler?

Comments are closed.