sonyden-yeni-cagri-playstation-5-pro-resmen-geliyor-QOSc2ySI.jpg

Sony’den yeni çağrı! PlayStation 5 Pro resmen geliyor

Sony, PlayStation 5 Pro için vites artırmış durumda. PlayStation 5 Pro’ya özel oyunlar için geliştiricilere özel davetler göndermeye başladı. Oyun konsolunun yıl sonunda tanıtılması ve 8K çözünürlük üzere değerli artışlar sunması bekleniyor. Bu kapsamda geliştiricileri yeni konsola davet ediyor.

PlayStation 5 Pro yıl sonunda tanıtılabilir

ABD’li kaynaklar, bir müddettir sızıntılarla gündemden düşmeyen PlayStation 5 Pro konsolunun tüm özelliklerini sızdırmayı başardı. Kod ismi “Trinity” olan PS5 Pro’nun temel konsola kıyasla çok daha güçlü bir GPU ve daha süratli CPU içereceği söyleniyor.

PS5 Pro’da yer alacak GPU’nun standart modele nazaran yüzde 45 daha güçlü olduğu bildirildi. Sony, üç kata kadar daha süratli olduğu tez edilen yeni bir ray-tracing mimarisi üzerinde de çalışıyor. CPU birebir kalacak, fakat PS5’e nazaran yaklaşık yüzde 10 artışla 3.85GHz saat suratında çalışacak.

Konsolun bellek kapasitesi artacak. PS5 Pro’nun 576GB/s bant genişliğinde çalışan yüzde 28 daha süratli belleğe sahip olduğu lisana getirildi. PS5 Pro’nun yeni bir “Spectral Harika Resolution” yükseltme tahliline sahip olacağı söyleniyor. Bu çözümleme, NVIDIA DLSS yahut AMD FSR’ye benzeri olacak. Manzara kalitesini artırmak için yapay zeka ve derin öğrenme kullanacak.

Sony’nin ayrıyeten geliştiricileri PS5 Pro için optimize edilmiş oyun geliştirmeye teşvik edeceği belirtildi. “Trinity Enhanced” etiketi sayesinde PS5 Pro’ya özel oyunların destekleneceği ortaya çıktı.

Yeni konsolun bu yılın ikinci yarısında çıkacağı düşünülüyor. Lakin Sony bu planları ve sızdırılan özellikleri şimdi doğrulamadı.

Comments are closed.