sonunda-tiktok-palavra-haberlere-savas-acti-FY3zw6ZP.jpg

Sonunda! TikTok, palavra haberlere savaş açtı

Amerikan seçimlerine aylar kala tekrar siyasi dezenformasyon savlarıyla gündeme gelen TikTok, bu duruma bir tahlil bulmaya karar verdi. Uygulamada 27 Avrupa Birliği ülkesi için özel bir kısım hazırlayan şirket, bu kısımda ilgili ülkedeki seçim güvenliğini sağlamak ismine hakikat bilginin yanlış bilgiden ayrıldığı dezenformasyon raporları yayınlayacak.

TikTok, dezenformasyon ile savaşacak!

Dezenformasyon suçlamarına maruz kalan TikTok, bu makûs imajını silmek için böylesine kapsamlı bir projeye girişmeye karar verdi. Gelecek ay yayınlanacak anti-dezenformasyon kısmına, Avrupa Birliği ülkerinden çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri ve devlet vazifelilerinin dayanak vermesi bekleniyor.

Artık AB ülkelerindeki seçimlerle alakalı görüntülerin altında anti-dezenformasyon etiketi yer alacak. Ayrıyeten kullanıcıların topluluk kurallarına uyup kasıtlı olarak palavra bilgiler yaymaktan kaçınması ismine çeşitli bildirimler de yapılacak. Tüm bu yeniliklerin, TikTok’u vakit içinde daha muteber bir platforma dönüştürmesi bekleniyor.

Ek olarak, şirketi idaresinin artık daha transparan bir idare siyaseti izleyeceği, politik emelleri olan geçersiz hesaplar hakkında sert tedbirler alacağı ve deep fake üzere yapay zeka teknolojileriyle oluşturulan aldatıcı içeriklere karşı daha önlemli olacağı da açıklandı. Lakin firmanın bu vaatleri nitekim yerine getirip getiremeyeceği merak konusu.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok’un uyguladığı strateji sonuç verecek mi? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için bedelli.

Comments are closed.