secim-periyodunda-toplumsal-medyaya-harcanan-para-ortaya-cikti-tam-500-milyon-lira-vCxBGxDM.jpg

Seçim Periyodunda Toplumsal Medyaya Harcanan Para Ortaya Çıktı: Tam 500 Milyon Lira!

31 Mart Pazar günü Türkiye bir kere daha sandık başındaydı. 61 milyondan fazla seçmen, önümüzdeki 5 yıllık için mahallî idareleri belirledi. Bu periyotta seçmenlerin teveccühünü kazanmaya çalışan siyasi partiler, adaylar ve öteki tertipler dijital pazarlamaya önemli kaynak ayırdı. Son bir ayda yapılan dijital pazarlama harcamaları da belli oldu. 

Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, son bir aylık müddette yapılan harcamanın boyutunun 500 milyon TL’yi aştığını söz etti. Kaplan, Cumhuriyet Halk Partisi bu devirde 32 milyon TL’nin üzerinde harcama yaparken, en yakın rakibi olan AK Parti ise son 30 günde 6.8 milyon TL’ye yakın dijital reklam harcaması gerçekleştirdi. Dijital reklamlarda bilhassa seçimin yazgısının belirleyici kitlesi olarak emekliler gaye alınarak Facebook reklamların yük verildi.” sözlerini kullandı. 

Reklamlar tartıyla Facebook’u amaç aldı

Yasin Kaplan’ın açıkladığı harcama sayıları şu halde oldu:

CHP 32 Milyon TL
Ak Parti 6,8 Milyon TL
Deva Partisi 4,7 Milyon TL
Saadet Partisi 2 Milyon TL
MHP 1,4 Milyon TL
Ekram İmamoğlu 5,3 Milyon TL
Murat Kurum 5,1 Milyon TL
Mehmet Altınöz 2,5 Milyon TL
Hamza Dağ 2,4 Milyon TL
Haber içerik ve blogları 150 Milyon TL

Emeklilerin seçimin yazgısını belirleyen kıymetli bir kitle olduğunu düşünen siyasi aktörlerin bu yüzden bilhassa Facebook’a yöneldiğini belirten Kaplan, “Diğer kısım ise çoklukla Instagram, Youtube ve TikTok üzere platformlarda ağırlaşmış durumdadır. Bu süreçte görüntü reklamlarının daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Bu süreçte Youtube, Türkiye’de en çok kullanılan görüntü platformlarından biri olarak siyasi parti ve önderlerin kıymetli bir mecrası haline geldi. Genç kitleyi etkilemek emeliyle TikTok da tercih edilen platformlardan biri oldu.  Lakin, TikTok’un reklam siyasetleri biraz daha katı olduğu için partiler ekseriyetle burada influencerları kullanarak içeriklerini yaymaya çalıştı. Tıpkı vakitte arama motorlarında ve manzaralı reklam alanlarında da reklam harcamaları yapıldığı görülüyor. Google’ın display alanlarında yapılan harcamalarının 150 Milyon TL olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

Kaplan ayrıca bazı siyasi parti ve başkanlarının bu süreçte kusur yaptığını ve geç saatlerde atılan reklam bildirileri ile KVKK’yı ihlal ettiğini de tabir etti. 

Comments are closed.