samsungun-inatla-telefonlarina-getirmedigi-ozellik-one-ui-7-ile-nihayet-gelebilir-LKQVxVbp.jpg

Samsung’un inatla telefonlarına getirmediği özellik, One UI 7 ile nihayet gelebilir

Android ve iOS’u birbirinden ayıran birçok fonksiyonel özellik var. Bunlardan en kıymetlilerinden biri Android’lerde bulunan uygulama çekmecesi özelliği. Android’in her yeni versiyonuyla birlikte elbette uygulama çekmecesi de yenilendi. Ayrıyeten her marka kendine özel bir uygulama çekmecesi tasarımı dizayn etmeye başladı.

Bu markaların birden fazla yeni olarak telefonlarında dikey olarak kaydırılan bir uygulama çekmecesi kullanıyor. Lakin Samsung, One UI arayüzünde yana kaydırma özelliğini kullanmaktan hiç vazgeçmedi. Samsung’un Good Lock uygulamasındaki ‘Home Up’ isimli bir modül, uygulama çekmecesi tarzını değiştirme ve dikey olarak kaydırma tertibine geçme seçeneği sunsa da bu modül son sürümlerden kaldırıldı.

Ancak görünüşe nazaran bu durum yakında değişecek üzere görünüyor. Çünkü Samsung’un resmi forumunda Good Lock Dayanak Takımının bir üyesi tarafından yapılan bir paylaşım, dikey kaydırma nizamının Samsung telefonlara geleceğine dair ipuçları veriyor.

Paylaşımda “Lütfen Home Up dikey liste fonksiyonunun şu anda bir sonraki işletim sistemi sürümünde kullanılmak üzere hazırlandığını unutmayın” tabiri yer alıyor. Elbette bunun ne halde geleceği aşikâr değil. Samsung’un dikey uygulama çekmecesi tertibini tekrar Good Lock uygulamasına bir modül olarak getirme ihtimali de var. Lakin üye kazara Samsung’un Android 15 tabanlı One UI 7‘de özelliği mahallî olarak destekleyeceğini de açığa çıkarmış olabilir. Hasebiyle bunu vakti geldiğinde öğreneceğiz.

Eğer gerçekleşecek olan ikinci seçenek ise One UI 7 Android 15 güncellemesinin beta kademesine girmesini beklemek gerekiyor – ki bu da şimdi birkaç ay daha beklememiz lazım demek.

Comments are closed.