samsung-galaxy-z-fold6nin-tasarimi-ortaya-cikti-nasil-ozelliklerle-gelecek-Jssx1U3n.jpg

Samsung Galaxy Z Fold6’nın Tasarımı Ortaya Çıktı: Nasıl Özelliklerle Gelecek?

Samsung, katlanabilir telefon deyince akla gelen birinci marka pozisyonunda. O denli ki şirket, 2023’te %66’lık pazar hissesi ile katlanabilir segmentinde önder olmayı başardı. Bunun en büyük nedeni de amiral gemisi Galaxy Z Fold ve Flip modelleriydi.

Tabii ki her sene olduğu üzere bu sene de bu modellerin yenilerini göreceğiz. Aygıtların çıkışına aylar olsa da sık sık sızıntılarla karşılaşıyorduk. Bugün de kitap üzere katlanan model olan Z Fold’a ait bilgiler geldi.  Smartprix ve OnLeaks, paylaştığı render görseller ile Z Fold6’nın dizaynına göz atmamızı sağladı. Ayrıyeten aygıtta yer alacak özelliklerden de bilgiler geldi.

Galaxy Z Fold6, büyük ihtimalle pek değişmeyerek böyle bir dizaynla gelecek:

İçeriğimizin tamamında görebileceğiniz render görsellere baktığımızda Samsung’un Fold6’da tasarım açısından çok büyük değişikliklere gitmeyeceğini ve telefonun evvelki kuşağa benzeri bir görünümle geleceğini görüyoruz. Lakin köşelerin daha keskin olabileceği de gözlerden kaçmıyor. Buna ek olarak kenarlar da büsbütün düz.

Bunun yanı sıra aygıtın boyutlarıyla ilgili de birtakım bilgiler paylaşıldı. Smartprix’e nazaran Galaxy Z Fold6, katlanmadığında 153,5×132,5×6,1 mm boyutlara sahip olacak. Bu da Z Fold5’ten 1,4 mm daha kısa ve 2,6 mm daha geniş olacağı manasına geliyor. Kalınlık ise 6,1 mm ile ikisinde de birebir.

Galaxy Z Fold6’da nasıl özellikler bekleniyor?

Smartprix, Z Fold6’nın tasarımı dışında olası teknik özelliklerini de paylaştı. Buna nazaran aygıt, 7,6 inçlik bir katlanabilir panel ile gelecek. Ön kapak ekranı tarafında ise 6,2 inçlik 120 Hz yenileme suratı ve 2600 nit azamî parlaklık sunacak bir ekran göreceğiz.

Arkada evvelki jenerasyonda olduğu üzere tekrar bir üçlü kamera konseyimi görülebiliyor. Gelen bilgiler, kameraların da tıpkı olacağı istikametinde. Buna nazaran 50 MP, 12 MP, 10 MP art kamerayı Fold Z6’da görmemiz olası. Önde ise 10 MP selfie kamerası ve ekran içinde 4 MP kamera görebiliriz.

İşlemci tarafında telefonun Qualcomm’un yeni amiral gemisi yonga seti Snapdragon 8 Gen 3 ile gelmesini bekliyoruz. Bu çipi, geçen ay tanıtılan S24 serisinde görmüştük. 12 / 16 GB RAM ve 1 TB’a kadar çıkan depolama seçeneklerini de muhtemelen Z Fold6’da göreceğiz.

Batarya konusunda da bir değişiklik yaşanmayabilir ve yeniden 25W dayanaklı 4.400 mAh’lik bir batarya görebiliriz. Bunlar dışında Samsung’un geçen ay duyurduğu 7 yıl güncelleme dayanağı, Z Fold6’da da karşımıza çıkacak. Olağan ki yapay zekâ özelliklerini içeren Galaxy AI da bu telefonda göreceğiz. Son olarak aygıtın Android 14 tabanlı One UI 6.1.1 ile kutudan çıkmasının beklendiğini ekleyelim.

Galaxy Z Fold6 ne vakit tanıtılacak?

Samsung, Z Fold6’nın çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi paylaşmadı. Fakat her yıl olduğu üzere yaz aylarında düzenlenen bir Galaxy Unpacked aktifliğiyle duyurulması bekleniyor. Bu aktiflik büyük ihtimalle temmuz sonlarına gerçek gerçekleşecek.

Comments are closed.