samsung-galaxy-s25-ailesinin-islemcisi-muhakkak-oldu-iste-ayrintilar-Z8gta2PB.jpg

Samsung Galaxy S25 ailesinin işlemcisi muhakkak oldu! İşte ayrıntılar

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S ailesinin yeni modelleri için çalışmalarını hızlandırdı. Sızdırılan bilgilere nazaran şirket, Samsung Galaxy S25 yalnızca kendi ürettiği Exynos işlemci kullanacak. İşte detaylar…

Samsung Galaxy S25 yalnızca Exynos işlemci ile gelecek

Sızdırılan bilgilere nazaran Galaxy S25 üretiminin son basamağında olan Samsung, yeni modellerinin tamamında Exynos işlemciye yer verecek. Şirketin yeni amiral gemisi modellerde Exynos 2500 modelini kullanacağı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü Galaxy S modellerinde ülke bazlı işlemci tercihi yapan Samsung, artık yalnızca kendi işlemcilerine yer verecek. Öte yandan Galaxy Z Fold7 ve Galaxy Z Flip7 sadece Qualcomm Snapdragon yonga setlerini kullanacak. Giriş düzeyi ve orta sınıf Galaxy A serisi ise MediaTek ve Samsung işlemciler ile piyasaya sürülecek.

Exynos 2500 modelinin, Exynos 2400 ile tıpkı 10 çekirdekli süreç kümesi konfigürasyonuna sahip olduğu söylentiler ortasında yer alıyor. Samsung, Cortex X4 üzerinden çeşitli yükseltmelerle gelmesi beklendiğinden performansı bir adım daha artıracak Cortex X5’i tanıtacak.

Exynos 2500 mevcut Cortex-A520 çekirdeğiyle güncellenmiş bir Cortex-A730’a da sahip olacak. Yeni işlemcinde saat suratının 3.20GHz ile 3.30GHz ortasında olduğu söyleniyor, bu da evvelki modelle karşılaştırıldığında 100MHz bir fark manasına geliyor.

Exynos 2500 için en kıymetli gelişmenin Samsung’un son teknoloji eseri 3nm GAA süreci kullanılarak üretilmesi olduğunu belirtelim. Bu, Exynos 2400 için kullanılan 4LPP+ düğümüne nazaran çok büyük bir gelişme olacak. Beklendiği üzere bu süreç birinci sefer bir akıllı telefon yonga seti için kullanılacak. Bu atılımın Samsung’un amiral gemisi yonga seti pazarındaki hakimiyetini daha da güçlendireceği iddia ediliyor.

Comments are closed.