samsung-galaxy-s23-fold5-ve-flip5e-ekran-yanmasi-korumasi-ozelligi-geldi-SiDSN1u9.jpg

Samsung Galaxy S23, Fold5 ve Flip5’e “Ekran Yanması Koruması” Özelliği Geldi

Samsung’un bilhassa akıllı telefon ve TV’ler kelam konusu olduğunda en âlâ ve en yüksek ekran kalitesini sunduğunu söylemek zannediyorum yanlış olmaz. Bu nedenledir ki en büyük rakibi olan Apple dahi iPhone’larda yüklü olarak Samsung ekranlara yer veriyor. Lakin Samsung ekranlarda bilhassa son periyotta sık görülen bir sorun var: Ekran yanması.

Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse; OLED ekranlarda birebir imaj sabit bir biçimde daima görüntülendiğinde ekranın ilgili kısmında görüntünün izi kalıyordu. Uygulamaların içinde daima olarak gezindiğimizden bu sorun pek yaşanmıyor olsa da Wi-Fi, şarj, hücresel ilişki üzere simgeler ya da navigasyon butonları ekranda statik bir formda durduğundan ekran yanmasına neden olabiliyor.

Samsung telefonlarda yeniden ekran yanması sorunu ortaya çıkmıştı:

Samsung, geçtiğimiz yıllarda ekran yanmasının önüne geçebilmek için simgeleri milimetrik düzeyde yerinden oynatmayı tercih ediyordu. Örneğin ana ekran tuşu, kullanıcının gözle göremeyeceği ölçüde sağa, sola, üst aşağı oynuyordu. Böylelikle daima birebir LED’ler yanmıyor, ekran yanması meselesinin önüne geçiliyordu. 

Samsung’un ekran yanması muhafaza özelliği bu halde çalışıyor: 

SamMobile’ın haberine nazaran Samsung, geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve Galaxy S23 serisi, Galaxy Z Flip 5, Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Tab S9 serisine Galaxy AI özellikleri getiren One UI 6.1 güncellemesiyle ekran yanması muhafaza özelliğini bu telefonlara getirdi. Çabucak üstte görmüş olduğunuz GIF, kelam konusu özellik ile simgelerin nasıl yer değiştirdiğiniz gösteriyor.

Comments are closed.