sahs-blog-platformu-medium-yapay-zek-iceriklerini-yasakladi-para-kazanilamayacak-xegigKZT.jpg

Şahsî Blog Platformu Medium, Yapay Zekâ İçeriklerini Yasakladı: Para Kazanılamayacak

Dünyanın en tanınan ferdî blog platformlarından Medium, tüm kullanıcılarını ilgilendiren bir karar aldı. Bu karara nazaran iştirak programı kapsamında platformdan para kazanan muharrirler, yapay zekâ odaklı içeriklerden para kazanamayacaklar. Medium, bu mevzuda çok net bir hal alacak.

Yapılan açıklamaya nazaran Medium’un yeni kararı, 1 Mayıs 2024 tarihi prestijiyle geçerli olacak. O tarih prestijiyle içeriklerinde yapay zekâ kullandığı tespit edilen müellifler, ortaklık programından çıkarılabilecek

Yine de yapay zekâdan takviye alınabilecek

Medium, hususla ilgili açıklamasında muharrirlerin yeniden de yapay zekâdan destek alabileceklerini söyledi. Lakin burada kıymetli bir konu olacak. Diyelim ki Medium’da paylaştığınız bir içerikte, yapay zekâdan takviye aldınız. Bunu, oluşturduğunuz makalenin ilk iki paragrafında belirtmek zorunda olacaksınız. Aksi takdirde iştirak programından atılacaksınız. 

Medium’un bu türlü bir karar almasının temel nedeni, insanların kolaya kaçmalarını istemiyor olması. Sizlerin de bildiği üzere yapay zekâ, çok süratli bir biçimde makale üretebilir lakin bu makalenin doğruluğu ve doyuruculuğu, şimdi tartışma konusu. Hâl bu türlü olunca Medium, platformun kalitesinin düşmesini göze alamamış üzere görünüyor.

Comments are closed.