rtukten-vole-aciklamasi-lisans-icin-72-saat-muddet-verildi-eDT6Sdxw.jpg

RTÜK’ten “VOLE” Açıklaması: Lisans İçin 72 Saat Müddet Verildi

Ülkemizde futbol programlarında sık sık kantarın topuzunun kaçtığını görüyoruz. Dün de YouTube’da yayın yapan VOLE kanalında yayına çıkan Serdar Ali Çelikler, yaptığı yorumlarda müsabakanın yan hakemi Mustafa Savranlar’a yönelik kullandığı tabirlerle reaksiyon çekmişti.

Söz konusu programın akabinde programın yayınlandığı VOLE, RTÜK’ün radarına girdi. Fakat RTÜK, programı açıklamalardan evvel yayın lisansı alıp RTÜK kontrolüne girmesi için maksadına aldı. VOLE’ye RTÜK’ten yayın lisansı almak için 72 saat müddet tanındı.

RTÜK’ten açıklama geldi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan RTÜK, şu tabirleri kullandı:

“Galatasaray-Antalyaspor maçı sonrası spor yayını yapan birtakım mecralarda gerek kulüpleri gerekse hakem Abdulkadir Bitigen’i maksat alan açıklamalar ve hakaretler üzerine gerekli ön inceleme Üst Şuramız tarafından yapılmıştır. 
Galatasaray Spor Kulübü ve taraftarlarını rahatsız edici içerikteki yayın, şu anda vazife alanımızda bulunmayan “YouTube” görüntü paylaşım mecrasından gerçekleştirilmiştir.
Bu tıp yayınların kontrolü konusunda “YouTube” ile görüşmeler devam etmektedir.
Ayrıca, ilgili yayının kamuoyunu rahatsız etmesinden ötürü RTÜK idaresi, Türkiye Futbol Federasyonu İdaresi ve ilgili taraflarla görüşerek ikili alakalarla bahse müdahil olmuştur. Sayın TFF Liderimiz da emsal yayınlar konusunda hayli hassas ve hassastır.
Gelecek devirde mümkün hukuksal düzenlemelerin akabinde toplumsal medya mecralarının RTÜK’ün kontrol süreçlerimize tabi olması beklenmektedir.
Öte yandan ilgili içeriğin yayınlandığı “VOLE” isimli platformun taşınabilir aygıt uygulamasının bulunduğu, bu mecra üzerinden kataloglar halinde isteğe bağlı internet yayıncılığı yaptığı tespit edilmiştir.
Mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların RTÜK’ten lisans almaları mecburidir. RTÜK İzleme ve Kıymetlendirme Dairesi ile Müsaade ve Tahsisler Dairesinin teknik çalışmalarının akabinde taşınabilir uygulama üzerinden müsaadesiz yayın yapan “VOLE”, lisans alması istikametinde uyarılacak ve kuruluşa 72 saat mühlet verilerek müracaat etmesi beklenecektir. Gereken mühlet içinde lisans başvurusu yapılmaması halinde ise, platforma erişim manisi için mahkeme süreçleri başlatılacaktır.”

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Ayrıca Trendyol da, Çelikler’in açıklaması sonrasında yaptığı bir paylaşımla VOLE kanalı ile olan sponsorluk mutabakatlarını sonlandırdıklarını açıkladı. Trendyol, paylaşımında “Sporda hürmet ve centilmenlik bedellerine bağlı kalmak Trendyol olarak işbirliklerimizin temel prensibidir. Bu çerçevede, bir dijital spor kanalında sarf edildiğine üzülerek şahit olduğumuz sözler katiyen tasvip edilemez. İlgili kanalla işbirliğimizi sonlandırmış bulunmaktayız.” tabirlerini kullandı. 

Comments are closed.