resmen-para-basiyor-tiktokun-ne-kadar-gelir-elde-ettigi-ortaya-cikti-JLOSkISj.jpg

Resmen para basıyor! TikTok’un ne kadar gelir elde ettiği ortaya çıktı

Son vakitlerin en çok konuşulan toplumsal medya platformlarından TikTok, içerik üreticilerine gelir elde etme fırsatı sunuyor. Birebir vakitte platform, kendi gelirlerini de artırmayı başarıyor. Pekala ByteDance çatısı altındaki TikTok, geçtiğimiz yıl ne kadar gelir elde etti?

TikTok geliri yüzde 60 arttı!

TikTok, içerik üreticilerine TikTok Creativity ve TikTok Rewards programlarının yanı sıra canlı yayınlar sırasında izleyicilerden alınan armağanlar aracılığıyla gelir elde etme imkanı sunuyor. Platform, bu teknikle elde edilen gelirlerden bir hisse alıyor.

Bloomberg tarafından paylaşılan bir habere nazaran TikTok‘un sahibi ByteDance, toplumsal medya uygulamasından elde ettiği geliri geçen yıl yüzde 60 oranında artırdı. Buna nazaran kar, 40 milyar dolara yükseldi. Bu sayı, 2022’de 25 milyar dolardı.

Bu çıkarda TikTok‘un ABD ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerde devreye soktuğu TikTok Shop‘un da tesiri var. Bilmeyenler için TikTok Shop, satıcıların e-ticaret işletmelerini toplumsal medya platformu üzerinden yürütebilmelerine imkan tanıyor. Varsayım edebileceğiniz üzere şirket, burada gerçekleşen satışlardan bir komite alıyor.

TikTok, gelirinin kıymetli bir kısmını kaybedebilir

Son birkaç aydır Amerika Birleşik Devletleri ve TikTok‘un ortası pek de düzgün sayılmaz. Platform, yasaklanma ile karşı karşıya. Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirilen oylama sonucunda kabul edilen bu yasaklama önerisi, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin öbür kolu olan Senato’nun gündemine taşınacak. Buradan geçmesi durumunda, son olarak Lider Biden’ın onayına sunulacak.

Söz konusu yasa tasarısı onaylandığı taktirde ByteDance‘in TikTok yasağından kurtulmak için tek bir seçeneği var: Uygulamayı ABD’li bir şirkete satmak. Bunun için Çinli şirkete 6 ay müddet tanınacak. Senato ve Lider Biden yasa tasarısını onaylarsa, geri sayım başlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan on milyonlarca TikTok kullanıcısı yer alıyor. Bu bağlamda uygulama ülkede yasaklanırsa, bu ByteDance için değerli bir gelir kaybı manasına geliyor.

Comments are closed.