razer-oyun-tecrubesini-arsa-cikaracak-esther-projesini-ve-oyuncu-minderini-tanitti-FpXv7rsB.jpg

Razer, Oyun Tecrübesini Arşa Çıkaracak Esther Projesini ve Oyuncu Minderini Tanıttı

Oyun yayınları ve oyun tecrübeleri her ne kadar vazgeçemediğimiz şeyler olsa da özellikle oyun izlerken bu tecrübesi yalnızca ikinci elden yaşayabiliyoruz. Razer, bu durumu değiştirmek için haptik ismi verilen titreşim modüllerinin de iletilebilmesini sağlayan Project Esther isimli yeniliği ve bu özelliğin kullanıldığı oyuncu minderini Mobile World Congress’te duyurdu. 

Çepeçevre oyun deneyimi

Haptikler, dokunma aracılığıyla bilgisayar tabanlı uygulamalar ile bağlantıya geçilebilmesi için kullanılan araçlar olarak biliniyor. Bilhassa oyun alanında çok kullanılan bu teknoloji, üretimlerin daha derin bir formda deneyimlenebilmesini sağlıyor. Razer da bu sensörlerdeki dataların iletilebilmesi için çalışıyor. Bu teknoloji ile birlikte oyunların izlenmesinde de daha derin bir tecrübe yaşanacak, oyunlar da daha üst bir düzeye çıkacak. 

Razer bu teknolojinin kullanıldığı bir de minder tanıttı. HD Haptics Gaming Cushion, bu teknoloji için geliştirilmiş olan özel bir demo yarış oyunu ile birlikte Mobile World Congress’te gösterildi. Razer Kraken HyperSense V3 başlığın modifiye edilmesiyle oluşturulan ve 20 uç noktasına sahip minder, demo yarış oyununda motor gürültüsünden aracın lastik aşınmasına kadar farklı tecrübeleri bir ortada yaşatıyor. 

Bu teknoloji ileride oyunların daha farklı alanlarda da gelişmesini ve oyun tecrübesini farklı formlarda çeşitlendirmeyi sağlayacaktır. Geçmişte yalnızca görme duyumuza hitap eden, vakit içerisinde kulaklarımıza da hitap etmeye başlayan oyunların bir sonraki gayesi, titreşim üzere teknolojilerle dokunma hissi olacak. 

Comments are closed.