qualcommdan-surpriz-snapdragon-x-etkinligi-neler-bekliyoruz-GeGpk3Aj.jpg

Qualcomm’dan sürpriz Snapdragon X etkinliği! Neler bekliyoruz?

Qualcomm, Windows bilgisayarlar için geliştirdiği Snapdragon X serisi işlemcilerini genişletmeye hazırlanıyor. Şifreli formda paylaşılan yeni bir aktiflik, Snapdragon X’e dikkat çekiyor. 15 saniyelik bir görüntü yayınlayan şirket, duyurunun 24 Nisan’da yapılacağını belirtti.

Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan’da aktiflik düzenleyecek

Etkinlikle ilgili detaylar şimdi bilinmiyor, fakat görüntü Qualcomm’un planlarına dair spekülasyonları körükledi. Pek çok kullanıcı birinci masaüstü işlemcisi Snapdragon X Elite’e yönelik olduğunu düşünüyor. X Elite’den gücünü alan birinci Windows 11 bilgisayarların yaza kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Qualcomm, Snapdragon X Elite’i birinci olarak geçen yılın sonlarında duyurdu. 2024 yılında ise Lenovo, HP, Dell üzere markaların dizüstü bilgisayarlar çıkaracağını söyledi. Daha evvelki sızıntılar da yeni işlemciyi kullanacağı argüman edilen bir Lenovo dizüstü bilgisayarın dizaynını gözler önüne serdi.

Bazı kullanıcılara nazaran Qualcomm, bu aktifliği Snapdragon X işlemcisini ayrıntılandırmak için düzenliyor olabilir. Kısa müddet evvel X Elite’ten daha az güçlü olacağı belirtilen Snapdragon X Plus’la ilgili söylentiler ortaya çıktı.

Öte yandan mühendisler, Snapdragon X Seçkine ile oyun oynamanın mümkün ve “son derece verimli” olacağını belirtti. Bu da Steam‘deki birden fazla oyunun, optimizasyona gereksinim duymadan Snapdragon’lu bilgisayarlarda çalışacağı manasına geliyor.

Qualcomm, oyunların x86 / x64 emülasyonu ile meselesiz çalışacağını sav ediyor. Şirketin Adreno GPU’su birebir vakitte DirectX 11, 12 ve Vulkan grafik API’larını ve OpenGL teknolojisini destekleyecek.

Comments are closed.