netflixten-cok-tartisilacak-karar-artik-bu-datalar-aciklanmayacak-OlcFRRbu.jpg

Netflix’ten çok tartışılacak karar: Artık bu datalar açıklanmayacak

Netflix, gelecek yıldan itibaren hizmetine kaydolan kişi sayısını ve abonelerden elde ettiği geliri açıklamayacağını duyurdu. Şirket, yaptığı açıklama ile bunların yerine gelir artışını ve kullanıcıların platformda geçirdiği süreyi paylaşacağını belirtti.

Netflix, bahsi geçen bilgileri son defa, kısa bir mühlet evvel duyurdu. Akış devi, yeni kararına karşın abone sayılarındaki değerli amaçlar geçildikçe bunları açıklayacağını söyledi. Bu da demek oluyor ki muhtemelen platform 300 milyon aboneyi aştığında haberimiz olacak.

Netflix, dünya çapında yarım milyardan fazla insanın kendi hizmetinden dizi ve sinema izlediğini belirtiyor. Bu yüksek aboneyle bir arada de kullanıcılardan yeni fiyatlandırma seçenekleri, şifre paylaşımını engelleme ve reklam gösterimleriyle daha fazla para kazanmanın yollarını arıyor. Ayrıyeten şirketin son yıllarda Grand Theft Auto üçlemesi, Hades, Dead Cells, Braid ve daha pek çok tanınan oyunu kataloğuna ekleyerek bu alanda da muvaffakiyet elde etmeye çalıştığı görülüyor.

Netflix’in bu kararının borsa da nasıl bir reaksiyon alacağı ise bilinmeyen. Abone sayıları Wall Street için kıymetli bir gösterge, çünkü bir şirketin ne kadar süratli büyümekte olduğunu gösteren en büyük ölçütlerden biri. Lakin Netflix’in bu dataları açıklamayı bırakması daha evvel diğer şirketlerde de gördüğümüz bir şey.

Şubat ayında Meta, artık her çeyrekte günlük ve aylık Facebook kullanıcılarının sayısını açıklamayacağını, sadece Facebook, WhatsApp, Messenger ve Instagram’ı toplu olarak kaç kişinin kullandığını açıklayacağını duyurmuştu. Apple da 2018’de her çeyrekte sattığı iPhone, iPad ve Mac sayısını açıklamayı bırakmış, bunun yerine her bir kategoride ne kadar para kazandığını açıklamayı tercih etmişti.

Comments are closed.