orta-segment-karisacak-mediatek-helio-g91-duyuruldu-5RkZHnCf.jpeg

Orta segment karışacak! MediaTek Helio G91 duyuruldu

Yarı iletken devi MediaTek, pazar hissesini artırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda şirket, yeni Helio G91 taşınabilir işlemcisini duyurdu. Orta segment akıllı telefonlara güç verecek bu işlemciyi birçok modelde göreceğiz. Pekala MediaTek Helio G91 teknik özellikleri neler?

MediaTek Helio G91 özellikleri

Orta segment, güçlü bir telefona bütçesi yetmeyen fakat düşük özelliklere sahip telefon da istemeyenlerin tercih ettiği bir eser sınıfı. Bu bağlamda aygıtların performansı bir oldukça kıymet taşıyor. MediaTek Helio G91 ise sunacağı performansla argümanlı.

MediaTek Helio G91 işlemcisi; iki adet 2.0 Ghz suratında ARM Cortex-A75 ve altı adet 1.8 Ghz suratında ARM Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşuyor. GPU tarafında ise ARM Mali-G52 MC2 1.0 GHz olduğunu görüyoruz.

İşlemci, FHD+ çözünürlüğe ve 90 Hz yenileme hızına sahip ekranı destekliyor. Bununla birlikte 8 GB‘a kadar LPDDR4x tipinde belleği ve eMMC 5.1 biçiminde depolamayı mümkün kılıyor. 108 Megapiksel ana kamera ve çift bokeh kameraya güç sağlayan işlemci, Elektronik Manzara Sabitleme (EIS) teknolojisine de imkan tanıyor.

Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 temas seçeneklerini destekleyen MediaTek Helio G91, oyunlarda daha fazla performans alabilmek için MediaTek HyperEngine teknolojisine de sahip. Bu bağlamda orta segment telefonlarda rekabet açısından kıymetli bir rol oynayacak üzere görünüyor.

MediaTek Helio G91 özellikleri şu biçimde sıralandı;

Özellik Değer
Çekirdekler: 2 x 2.0 Ghz ARM Cortex-A75
6 x 1.8 Ghz ARM Cortex-A55
GPU: ARM Mali-G52 MC2 1.0 GHz
Ekran Dayanağı: FHD+ çözünürlük
90 Hz yenileme hızı
RAM Takviyesi: 8 GB’a kadar – 1800MHz – LPDDR4x
Depolama Takviyesi: eMMC 5.1
Kamera Takviyesi: 108 Megapiksel ana kamera
Çift bokeh kamera
Elektronik imaj sabitleme (EIS)
Oyun Teknolojileri: MediaTek HyperEngine
Bağlantı: Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0
Yüz Tanıma: Var

MediaTek Helio G91 işlemcisinin birinci hangi telefona güç vereceği şimdilik bilinmiyor. Bunu, önümüzdeki haftalarda göreceğiz.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.