oneui-61-samsung-galaxy-s23un-parmak-izi-okuyucusunu-bozdu-calismiyor-OdVs733G.jpg

OneUI 6.1, Samsung Galaxy S23’ün Parmak İzi Okuyucusunu Bozdu: Çalışmıyor!

Samsung, bundan birkaç gün evvel çok beklenen One UI 6.1 güncellemesini kullanıcılara sunmaya başladı. Yeni işletim sistemi sürümü, S23 serisi de dahil birçok aygıta yapay zekâ özellikleri Galaxy AI başta olmak üzere birçok yenilik getirdi. Lakin kullanıcılardan gelen geri bildirimler, şirketin güncelleme için biraz tez etmiş olabileceğini ortaya koydu.

Reddit üzerinden paylaşım yapan kullanıcılar, aygıtlarındaki parmak izi tarayıcısında sorun yaşadıklarını belirtti. Şikâyetlerin tamamı, Galaxy S23 serisi sahiplerinden geliyordu.

Parmak izi animasyonu gözükmüyor

Buradan ulaşabileceğiniz şikâyetlere baktığımızda sorunun birkaç şahısta değil, geniş çapta yaşandığını anlayabiliyoruz. Hatta S23 FE’de bile sorun yaşadığını söyleyenler mevcut. Kullanıcılar, One UI 6.1’den evvel bu türlü bir şey yaşamadıklarını belirtiyor.

Yaşanan sorunu biraz açalım. Gelen bilgilere nazaran parmak izi tarama simgesi telefonun ekranında gözükmüyor. Kullanıcılar, aygıtı güç tuşu yahut çift tıklama ile açtıklarında bu ikon ile karşılaşmıyorlar. Durum bu türlü olunca özellik kullanılamaz hâle geliyor zira parmak izi tarayıcısı bu formda çalışmıyor. Boş ekrana koyduğunuzda da bir şey gerçekleşmiyor.

Yorumlarda parmağı kaldırıp beklendiğinde sorunun çözülebildiği söz edildi. Bir kullanıcı ise parmak izi animasyonunu kapatmanın işe yaradığını aktardı. Fakat başka kullanıcılar bu hudut bozucu sorunu yaşamaya devam etti.

Samsung’dan hususa ait bir açıklama gelmedi. Fakat şirketin kısa müddette getireceği bir güncellemeyle sorunu çözeceğini kestirim edebiliriz.

Telefonun yavaş şarj olduğunu argüman edenler de var

Öte yandan kimi S23 ve Z Fold 5 kullanıcıları güncelleme akabinde telefonun yavaş şarj olduğunu da tez etti. Fakat bu sorunun One UI ile mi alakalı olduğu muhakkak değil. Telefonların şarj suratı, farklı faktörlere dayanabiliyor. Örneğin pil düzeyi düşükken daha süratli şarj oluyorlar, yüksekken yavaşlıyorlar. SamMobile tarafından yapılan testler de düşük şarjda aygıtın süratli şarj olduğunu ortaya koydu ve bunu destekledi. Yani şarj sorunu muhtemelen OneUI ile alakalı değil.

Comments are closed.