nvidia-tekrar-oyuncularinin-agzinin-suyunu-akitacak-geforce-rtx-50-serisi-ekran-kartlarinda-yer-almasini-RwRuVHbL.png

NVIDIA Tekrar Oyuncularının Ağzının Suyunu Akıtacak: GeForce RTX 50 Serisi Ekran Kartlarında Yer Almasını Beklediğimiz Özellikler

NVIDIA’nın bir sonraki adımı olan RTX 50 serisi hakkında şimdiden söylentiler ve dedikodular dolaşmaya başladı. Oyun tutkunları ve profesyoneller, yeni serinin her bir pikselindeki mucizeyi merakla bekliyor. Yapay zekâ dayanaklı manzara işlemesi, ray tracing (ışın izleme), path tracing (yol izleme) ve daha kaçları…

RTX 50 serisi, evvelki kuşaklara kıyasla kıymetli gelişmeler vadediyor. Yeni seri kartların çıkışıyla birlikte sanal dünyalarda gezinirken “Bu gerçek mi yoksa oyun mu?” diye kendinizi sorgulatacak. Pekala, bu kartlar hakkında ne biliyoruz? RTX 50 serisi kartları ne vakit çıkacak ve fiyatları ne olacak?

NVIDIA GeForce RTX 50 serisi hakkında bildiklerimiz:

Mimarisi:

Blackwell mimarisi, Amerikan matematikçi David Blackwell’in ismini taşıyor ve 3nm üretim süreci ile üretilmesi bekleniyor. Bu durum da NVIDIA’nın, ekran kartlarındaki güç verimliliği ve performansı daha da artırma potansiyeline sahip olduğu manasına geliyor.

Fakat natürel ki NVIDIA’nın TSMC’nin mevcut 3nm düğümlerinden birini mi yoksa özel bir düğüm mü kullanacağı konusunda şimdi bir bilgi bulunmuyor.

Chip seti:

RTX 50 serisi, GB202’den başlayıp GB207’ye kadar uzanan bir yelpaze sunuyor. Geniş yelpazesi NVIDIA’nın her kullanıcı segmentine yönelik çeşitli performans düzeylerinde ekran kartları sunma stratejisini sürdürdüğünü gösteriyor.

Ortamdaki söylentiler özellikle orta segmentte hangi modelin hangi performansı sunacağı konusunda belirsizlikler oluşturduğu da bir gerçek.

Bellek tipi ve arayüzü:

Yeni GDDR7 bellek standardının kullanılması, RTX 50 serisini evvelki kuşaklara kıyasla kıymetli bir avantajla donatıyor. 384-bit ve 512-bit olmak üzere iki farklı azamî bilgi yolu genişliği sunulacak.

Bu durum bilhassa yüksek çözünürlüklü oyunlarda ve grafik ağır uygulamalarda fark yaratacak.

Bağlantı seçenekleri:

DisplayPort 2.1 ve HDMI 2.1 dayanağı, RTX 50 serisinin geleceğe yönelik bir yatırım olduğunu gösteriyor. Bu, kullanıcıların en yeni monitörler ve televizyonlarla bile en yüksek manzara kalitesini ve yenileme suratlarını deneyimleyebilecekleri manasına geliyor.

RTX 50 serisi ne vakit çıkacak ve fiyatı ne kadar olacak?

Çıkış tarihi ve fiyatlandırma hakkında NVIDIA’dan şimdi bir açıklama yapılmadı. Birden fazla varsayım ve söylentiler 2024’ün sonu ve 2025’in başını işaret ediyor. Olağan bu durum yerel teknoloji mağazanızın önünde çadır kurup beklemeniz gerektiği manasına gelmiyor. 

Fiyatlandırma ise şu anda büsbütün spekülasyon kademesinde.RTX 4090’ın ortalama 80.000 ₺ ile 100.000 ₺ bandında olduğunu düşünürsek RTX 5090’ın da 130.000₺ ile 160.000₺ civarlarında olabileceği öngörülüyor. NVIDIA’nın mevcut “pahalı” fiyatlandırma stratejisini sürdürüp sürdürmeyeceği yahut AMD ile rekabette kalmak için fiyatları daha makul düzeylerde tutup tutmayacağı merak konusu. 

NVIDIA’nın evvelki serilerinin fiyat siyasetini düşünürsek bu seri için de böbreğimizi satmamız gerekebilir. Yani şimdiden biriktirmeye başlayın dostlar.

NVIDIA RTX 50 serisinin mimarisi ve performans beklentileri:

Bu seriden beklentiler her vakit olduğu üzere çok yüksek. Blackwell mimarisi, kıymetli mimari değişiklikler ve path tracing ile ray tracing’de kıymetli iyileştirmeler getirecek. Daha gerçekçi ışıklandırmalar, gölgeler ve yansımalar sayesinde, bilgisayarınızın ekranında âdeta bir sinema sineması kalitesinde görsellerle karşılaşacaksınız.

Özellikle, NVIDIA’nın SM’lerin büyük bir yine dizaynını ve tahminen de bir denoising hızlandırıcı ekleme ihtimali bulunuyor. Performans konusunda ise Ada’dan Blackwell’e geçişin büyük bir sıçrama oluşturmayabileceği ancak ray tracing ve yol izlemede değerli gelişmeler sunacağı düşünülüyor.

Güç tüketimi ve ilişki seçenekleri:

RTX 50 serisinin güç tüketimi hakkında şimdilik net bir bilgi yok. Lakin NVIDIA’nın yeni bir ilişki seçeneği üzerinde çalıştığı ve bu seçeneğin güç tüketimi konusunda yeni standartlar belirleyebileceği speküle ediliyor.

RTX 5090’ın, kıymetli performans artışları sunması durumunda güç tüketiminde artış gösterebileceği ve bu sebeple potansiyel sürat aşırtma için bir ölçü alan bırakılacağı düşünülüyor.

Enerji verimliliği ve soğutma sistemi:

NVIDIA, RTX 50 Serisi’yle birlikte enerji verimliliğinde de yeni bir sayfa açıyor. Yani bu grafik kartları, oyun oynarken bir yandan da elektrik faturasını düşünmenize neden olmayacak.

Ayrıca gelişmiş soğutma sistemleri sayesinde grafik kartınızın çok ısınma ihtimali de ortadan kalkıyor. Bilhassa uzun oyun maratonları için müjdeli bir haber!

DLSS, Path Tracing ve Ray Tracing ve dahası…

DLSS, yani -Deep Learning Muhteşem Sampling- NVIDIA’nın yapay zekâ takviyeli sihirbazlık hünerlerinden biri. Bu teknoloji sayesinde daha düşük çözünürlükte renderlanan imgeler, yapay zekâ mucizesiyle yüksek çözünürlükteki görsellere dönüşüyor ve böylelikle performansınızı artırırken görsel kaliteden ödün vermiyorsunuz.

Ray tracing ise ışığın nesnelerle etkileşimini gerçek vakitli olarak simüle ederek neredeyse gerçek dünyadaki üzere bir görsel tecrübe sunuyor. Bu iki teknolojinin RTX 50 Serisi’nde nasıl bir düzeye ulaşacağını hayal bile etmek sıkıntı.

NVIDIA’nın yeni teknoloji path tracing’i şimdi herkes kullanamasa da ilerleyen süreçlerde ona da herkesin kullanabileceği bir güncelleme geleceğini düşünüyoruz.

Oyun deneyiminiz nasıl değiştirecek?

Dostlar, RTX 50 serisi ile ilgili şimdi çok şey bilmesek de NVIDIA’nın bize tekrar ağzımızın suyunu akıtacak bir teknoloji şöleni sunacağı kesin.

Bu serinin oyun tecrübemizi nasıl değiştireceği konusunda ise “Daha yeterli olacak.” demek kâfi olmayabilir. “Daha gerçekçi, daha akıcı ve daha inanılmaz olacak.” demek daha gerçek olur.

Profesyonel dizayncılar ve editörler için her şıp diye gerçekleşebilir.

Profesyonel grafik dizayncıları ve görüntü editörleri; RTX 50 Serisi’nin hızlandırılmış render süreçleri, gelişmiş imaj sürece kabiliyetleri ve büyük bellek kapasitesi sayesinde projelerini daha süratli ve tesirli bir formda tamamlayabilecek.

Bu hızlandırma durumu yaratıcılıkta çağ atlatabilir. Çünkü artık teknik kısıtlamalar nedeniyle yaratıcılığınızı sınırlamanız gerekmeyecek. RTX 50 Serisi, hayal gücünüzün sonlarını zorlamanız için size gereken gücü verecek.

Özetle NVIDIA’nın RTX 50 serisi, grafik kartları dünyasında yeni bir ihtilal yaratacak üzere görünüyor. Şimdi birçok ayrıntısı netleşmese de sızıntılar ve spekülasyonlar bu yeni jenerasyon kartların, oyun ve grafik tasarım dünyasında kıymetli bir yer edineceğini gösteriyor.

NVIDIA GeForce RTX 50 serisi ne vakit çıkacak, fiyatı ne kadar olacak üzere soruların yanıtları için NVIDIA’dan gelecek resmî açıklamaları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak: TechRytr, digitaltrends, techradar, TrustedReviews

NVIDIA hakknında ilginizi çekebilecek öteki içeriklerimiz:

Comments are closed.