netflix-spotify-dahil-tum-aboneliklere-artirim-yolda-google-uygulama-gelistiricileri-icin-ek-fiyatlar-acikladi-yHtNmbIJ.jpg

Netflix, Spotify Dahil Tüm Aboneliklere Artırım Yolda! Google, Uygulama Geliştiricileri İçin Ek Fiyatlar Açıkladı

Avrupa Birliği’nin DMA (Dijital Pazarlar Kanunu) düzenlemesi ile birlikte, kapı bekçisi olarak isimlendirilen teknoloji devlerinin üçüncü parti ödeme usullerine müsaade vermeleri de zarurî hâle gelmişti. Teknoloji devleri de DMA’ya uyacaklarını söylüyorlar lakin iş uygulamaya geldiğinde, yokuşa sürüyorlar. Google da geliştiriciler için yeni fiyatlar devreye sokmaya hazırlanıyor. 

Google, bugün yaptığı açıklama ile dış teklifler programında uygulanacak olan iki yeni ödemeyi duyurdu. Dış teklifler programı ile Play Store geliştiricileri, Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki kullanıcıları üçüncü parti ödeme sistemlerine yönlendirebilecek, bu ödeme metotlarının reklamını yapmalarına da müsaade verecek. Öte yandan bunun geliştiriciler için bir bedeli olacak. 

Spotify, Netflix üzere uygulamaların ya “abone ol” özelliği kaldırılacak ya da abonelik fiyatlarına artırım gelecek

Bilmeyenler için hatırlatalım; Apple, App Store’daki tüm uygulama geliştiricilerinden abonelik fiyatları için aşikâr bir komite alıyor. Bu nedenle bir hizmete iPhone uygulaması üzerinden abone olmaya çalıştığınızda farklı web sayfası üzerinden abone olmaya çalıştığınızda farklı fiyatlar görüyorsunuz. Örneğin YouTube Premium, iPhone uygulamasında 75,99 TL olmasına rağmen web sayfasında 57,99 TL. Aradaki fark, Apple’ın kurulundan kaynaklanıyor.

Geliştiriciler, abonelik fiyatlarına artırım yapmak yerine taşınabilir uygulamadan abone olma özelliğini kaldırabililer. Örneğin Spotify, Netflix üzere servislerin iPhone uygulamasını açtığınızda abone olma özelliğinin yer almadığını, abone olmak için web sitesinin ziyaret edilmesi gerektiği ikazıyla karşılaşıyorsunuz. Yakın vakitte Android telefonlarda da benzer ihtarlar görmeye başlayabiliriz.

Google, bu değişiklik ile Apple ile benzeri bir yol izleyecek

Google bu kademede Apple ile birebir yolu izlemeyi tercih etmiş gözüküyor. Firmadan yapılan açıklamada “Google Play‘in servis fiyatı asla kolay bir süreç fiyatı olmadı -kullanıcıların ve geliştiricilerin güvenmeye devam ettiği, Android ve Play ile sağlanan bedelin ve devam eden Android ve Play yatırımlarımızın ve geliştirmemizin bedelini yansıtıyor.” sözünü kullandı. 

Bundan sonra Google, program kapsamında iki farklı kalemde ödeme alacak. Bunlardan birincisi ilk alım bedeli olarak geçecek ve uygulama içi satın alımlarda %10, aboneliklerde birinci iki yıl için %5 oranında uygulanacak. Böylelikle Play Store üzerinden gelen kullanıcıların ödemelerinden Google çıkar elde etmeye devam edecek. Devam eden hizmet fiyatı ise uygulama içi satın alımlarda %17, aboneliklerde %7 olarak uygulanacak. 

Yeni ödeme yoluna giriş opsiyonu olacak fakat bu yoldan çıkış opsiyonu bulunmuyor. Ücretlendirme sadece oyunlara değil hizmetlere de tesir edecek. Ayrıyeten bir geliştirici her uygulamasında birebir ödeme yollarını seçmek zorunda da olmayacak. Geliştiriciler bu programa işletme olarak kayıt olacak. Bu durum, farklı platformlarda, örneğin Play Mağazası ya da internet mağazası ortasında, fiyat farklarına neden olabilecek üzere gözüküyor. 

Comments are closed.